لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۹

رابطه متهم به تجاوز در ایرانشهر با «نهادهای قدرت و ثروت»؛ قوه قضائیه با منتشر کننده خبر برخورد می‌کند


تظاهرات مردم ایرانشهر در اعتراض به تجاوز به دختران و ناامنی
تظاهرات مردم ایرانشهر در اعتراض به تجاوز به دختران و ناامنی

چند روز پس از انتشار خبر تجاوز به گروهی از زنان در ایرانشهر و اعلام دستگیری یکی از متهمان اصلی این پرونده، انتشار خبر ارتباط این متهم با «نهادهای قدرت و ثروت» موجب نگرانی در نحوه رسیدگی به این پرونده شد.

مولوی طیب ملازهی، امام جمعه اهل سنت، در خطبه‌های نماز عید فطر از تجاوز به ۴۱ دختر در این شهرستان سخن گفت.

روز دوشنبه ۲۸ خرداد طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با تأیید اظهارات امام جمعه ایرانشهر، درباره تجاوز به گروهی از دختران در ایرانشهر به خبرگزاری ایرنا گفت که پیگیری‌های او از «منابع غیررسمی»، نشان می‌دهد فرد بازداشت‌شده در این پرونده «از پایگاه قدرت و مالی برخوردار است.»

با این حال، هنوز مشخص نیست منظور این نماینده مجلس از ارتباط متهم اصلی این پرونده با نهادهای قدرت و ثروت، دقیقا چه نهادهایی بوده است.

از سوی دیگر، در حالیکه هنوز ابعاد پرونده مبهم مانده است و اخبار ضد و نقیضی از تعداد قربانیان این حادثه منتشر شده است، دادستان کل ایران روز دوشنبه با دروغ خواندن این ماجرا به این صورتی که مطرح شده، اعلام کرد که منبع خبر تجاوز به گروهی از زنان در سیستان و بلوچستان تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.

به گفته او، چون تنها دو یا سه نفر شکایت کرده اند، موضوع تجاوز به گروهی از زنان، یا تجاوز به بیش از ۴۰ زن و دختر دروغ است.

انتشار خبر تجاوز به گروهی از زنان و دختران در ایرانشهر روز یکشنبه موجب راهپیمایی اعتراض آمیز مردم این شهر شد.

ساعاتی بعد، وزیر کشور ایران به استاندار سیستان و بلوچستان دستور داد تا موضوع تجاوز به گروهی از زنان و دختران بررسی شود و استاندار گزارش دقیق آن را به اطلاع شهروندان ایرانی برساند.

در عین حال، یکی از نگرانی ها در مورد این حادثه، نحوه برخورد خانواده ها با زنان و دختران قربانی است.

محمد بلوچ‌زهی از مدیران محلی در سیستان و بلوچستان در توییتر خود نوشت، بیشتر خانواده‌های قربانی تجاوز، دختران خود را لکه ننگی بر دامان خانواده خود می‌دانند. به گفته او در موارد مشابه، برخی خانواده ها اقدام به «حذف فیزیکی» دختر خود می‌کنند.

او ابراز امیدواری کرد نهادهای مسئول کمک های مشاوره ای لازم را ارائه دهند.

در همین رابطه، مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا درخواست کرد برای رسیدگی درست به این موضوع، دختران ایرانشهری که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند بدون ترس طرح شکایت کنند.

او با بیان این که این دختران بی گناه هستند گفت، هیچ کس حق ندارد با آنها رفتار بدی داشته باشد یا با آنها برخورد کند، چون آنها بی‌گناه هستند.

گزارش های رسمی حاکی از آن است در پی شکایت یک دختر که حدود ۱۰ روز پیش صورت گرفت تا کنون، دو دختر دیگر نیز شکایتی را مربوط به گذشته درباره آدم ربایی و تجاوز مطرح کرده‌اند، اما خبرهای غیررسمی حاکی از آن است که متهم اصلی بازداشت شده به حدود ۴۰ مورد تجاوز به زنان و دختران اعتراف کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG