لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۲

متن کامل پیام شهبانو فرح پهلوی به مناسبت سالروز کشف حجاب


 فرح پهلوی
فرح پهلوی

۱۷ دیماه ۱۳۹۶-۷ ژانویه ۲۰۱۸

پیام شهبانو فرح پهلوی به مناسبت سالروز ۱۷ دی ۱۳۱۴

روزی بزرگمردی ایرانی بر این شد تا آنچه را که بر زنان ایران میگذشت و بی عدالتی و غیر انسانی بود. با حرکتی انقلابی دگرگون سازد به زنان گفت آزاد باشید و چادر را از سر بردارید. سالها بعد پسرش حقوق زنان و مردان را مساوی اعلام کرد و ملّت ایران نیز از این انقلاب اجتماعی او استقبال کرد.

پس از واقعه واپسگرای ۱۳۵۷ زنان ایران از حقوق پایمال شده خود شجاعانه دفاع و با تمام قوا مبارزه کردند و فرزندان خود را چنان تربیت کردند که مبارزین راه آزادی امروز را تحویل جامعه ایران بدهند.

خواستم در این روز قسمتی از نامه ای را که ولیعهد آنروز ایران به پدر تاجدار خود نوشته بود برایتان نقل کنم. تاریخ این نامه ۱۱ بهمن ۱۳۱۴ است.

«شرحی را که در خصوص آزادی دوشیزگان و بانوان مرقوم داشته بودید واقعاً محبت بزرگی بود چه این بدبختان الحق جزو جامعه ایرانی محسوب نمی شدند حتی شنیده ام داشتن خط و سواد را هم قدما چندان برای زن لازم نمی دانستند این بود که روز بروز ما ترقی معکوس می کردیم چه پدر بزرگوار وطن پرست ترقی خواهم خوب می دانند که تربیت ابتدائی و موثری که در سلولهای دماغ طفل مرکوز می شود همتای تربیت و خاطرات و در واقع درسهایی است که از مادر گرفته است که با شیر اندرون شد و با جان برون رود. پس امیدوارم با این اقدامات پدر تاجدارم در باره دختران و بانوان ملت نجیب ایران عزیز عنقریب با توّجهات پدر جانم این طبقه تیره بخت خوش روزگار و سعادتمند گردد.»

بذرهائی که آنان باعشق به ایران به موقع و به درستی کاشتند امروز بارور شده اند.

پاینده ایران

XS
SM
MD
LG