لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

نور پهلوی: زنان از نظر جمهوری اسلامی «شهروند درجه دوم» هستند، اما ایران همیشه این چنین نبوده است


نور پهلوی(سمت راست) در کنار فرح(وسط) و شاهزاده رضا پهلوی و یاسمین پهلوی
نور پهلوی(سمت راست) در کنار فرح(وسط) و شاهزاده رضا پهلوی و یاسمین پهلوی

«نور پهلوی»، فرزند شاهزاده رضا پهلوی در مقاله‌ای به نقض حقوق زنان در ایران پرداخته و می‎نویسد که زنان در نظر جمهوری اسلامی «شهروند درجه دوم» هستند.

در مقاله‌ای که روز جمعه ۱۷ خرداد در «سایت ایندیپندنت فارسی» منتشر شده، خانم نور پهلوی با اشاره به خواهر ۱۵ ساله‌اش «فرح»، نوشته است: «تمام وجود فرح شور و نیرو است؛ مثل مادربزرگ‌مان که اسمش را به خاطر او گذاشته‌اند. می‌دانم که فرصت آن را دارد که این نیرو را به کارهای بزرگ بدل کند و دردناک است تصور کنیم که تمام چنین توان بالقوه‌ای به دست حکومتی ربوده شود که برای او ارزشی قائل نیست. دشوار است او را در حالی تصور کنم که درگیر ازدواجی زودهنگام می‌شود در حالی که خیلی مانده تا بلوغ عاطفی و جسمی پیدا کند.»

نور پهلوی با اشاره به موفقیت‌های فرح پهلوی نوجوان در تحصیل و ورزش، پرسیده است: «اما اگر جامعه مشوق او نبود و در عوض به زور، حجاب اجباری سرش کرده بودند و بنیادی‌ترین حقوقش را مورد تجاوز قرار داده بودند، امروز کجا می‌بود؟»

نوه آخرین شاه ایران با اشاره به نقض مکرر حقوق زنان در ایران یادآوری کرده است که «ایران همیشه اینچنین نبوده است. این محدودیت‌ها بازمانده‌ای از گذشته نیستند؛ قوانین کهنه‌ای نیستند که دست مصلحین هنوز به آنها نرسیده باشد. قبل از انقلاب اسلامی، پدربزرگ من و پدر او اصلاحات وسیعی اجرا کردند که حقوق گسترده‌ای به زنان اعطا می‌کرد. پیشرفت یک نسل از زنان، نویدبخش پیشرفت‌های بیشتری در نسل‌های آینده بود و چشم‌انداز روشنی پیش روی هم زنان و هم مردان ایران دیده می شد. بسیاری از زنان آن نسل در تصویب قانون حمایت از خانواده در سال‌های ۱۹۶۷ و ۱۹۷۵ نقش داشتند و اینگونه بود که قدم‌های بلندی به سوی برابری برداشته شد. این قوانین، چندهمسری را ممنوع کردند، به زنان حق طلاق دادند، حق ارث دادند و حداقل سن مجاز ازدواج برای زنان را به ۱۸ سال رساندند، اما این قوانین بعد از انقلاب ۵۷ همه ملغی شدند.»

نور پهلوی، فرزند ۲۷ ساله شاهزاده رضا پهلوی و یاسمین پهلوی، در حال حاضر مشغول تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی در دانشگاه کلمبیا است و به عنوان مشاور یک صندوق سرمایه گذاری غیرانتفاعی نیز فعالیت می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG