لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۳

همزمان با تاکید فیفا، وزیر ورزش ایران از آماده بودن ۱۰ ورزشگاه برای حضور زنان خبر داد


در حالی که دولت ایالات متحده راهیابی زنان به ورزشگاه آزادی برای تماشای فوتبال را ناشی از فشار فیفا می داند، وزیر ورزش جمهوری اسلامی اعلام کرده است که ۱۰ ورزشگاه آماده حضور زنان برای تماشای مسابقات فوتبال مردان است.

خبرگزاری ایرنا روز دوشنبه ۲۲ مهر نوشت که مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش جمهوی اسلامی، در جوابیه‌ دولت برای برنامه‌های صدا و سیما در خصوص حضور زنان تماشاگر در ورزشگاه‌ها گفته است که علاوه بر ورزشگاه آزادی و ورزشگاه‌هایی در اصفهان، اهواز، تبریز، شیراز و مشهد، در چند ورزشگاه دیگر نیز امکانات برای حضور تماشاگران زن فراهم شده است.

هفته گذشته زنان ایرانی پس از حدود چهار دهه موفق شدند با خرید بلیت برای تماشای دیدار تیم ملی فوتبال ایران و تیم ملی کامبوج وارد ورزشگاه آزادی شوند. در این سال‌‌ها تنها در مواردی معدود زنان به طور گزینشی موفق به حضور در ورزشگاه شدند.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، روز جمعه در کنفرانسی خبری گفت که اقدام جمهوری اسلامی در اجازه دادن به حضور زنان برای تماشای بازی فوتبال بعد از فشار شدید فیفا، نشان می‌دهد رژیم ایران بدون فشار هیچ تغییری در رفتار خود ایجاد نمی‌کند.

او با اشاره به ماجرای مرگ دختر آبی و فشار فیفا بر جمهوری اسلامی گفت که این یک نمونه دیگر است که نشان می دهد فقط اعمال فشار بر جمهوری اسلامی است که نتیجه می‌دهد. وی افزود: «اگر ما عامدانه روی‌مان را برگردانیم و یا دست روی دست بگذاریم، رژیم ایران آن را یک چراغ سبز برای هر اقدامی که بخواهد، تلقی می‌کند. اما دیدیم که فیفا در برابر رژیم ایران ایستاد و موفق شد.»

گفته می شود که رئیس فیفا در ماه‌‌های گذشته با ارسال نامه ای به فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده بود که تداوم جلوگیری از حضور زنان در ورزشگاه منجر به تعلیق فوتبال ملی ایران می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG