لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۲

اکونومیست: چرا زنان ایرانی حجاب از سر بر می دارند


گزارشی در وبسایت نشریه اکونومیست

اعتراضات به حجاب اجباری نمادی از یک پریشانی گسترده است.

پلیس ده ها زن را به اتهام اعتراض به قانون حجاب اجباری بازداشت کرده است.

مقام های انتظامی ایران می گویند کانال های تلویزیونی ماهواره ای به کمپین مخالفت با حجاب اجباری دامن می زنند. اما سهیلا جلودارزاده، نماینده مجلس شورای اسلامی، معتقد است ریشه این اعتراضات مدت ها در حال شکل گرفتن بود: «این اعتراضات به دلیل رویکرد غلط ما روی می دهد. ما بر زنان محدودیت اعمال کردیم و آن ها را زیر مشقات غیر لازم گذاشتیم.»

چقدر احتمال دارد زنان ایران در نبرد بر سر روسری پیروز شوند؟ و این اعتراضات چه چیزی را از وضعیت سیاسی ایران آشکار می کند؟

رییس پلیس تهران احتمالا چندی پیش در تلاشی برای جلوگیری از پیوستن زنان طبقه متوسط به اعتراض های سراسری گفت زنان دیگر برای بد حجابی بازداشت نمی شوند بلکه به آن ها آموزش داده می شود.

چهره های حکومتی در ایران اعتراض به حجاب اجباری را توطئه آمریکا توصیف می کنند اما، افراد معقول تر در حکومت و بیرون از آن این بحث را مطرح می کنند که آیا حجاب بیش از آن که شاخصه ای از ایمان باشد به نماد استیلای مردان تبدیل شده است.

یکی از مقام های جمهوری اسلامی اخیرا می گفت پیامبر اسلام از همسران خود می خواست حجاب داشته باشند، اما این را برای زنان عادی توصیه نکرده بود.

رژیم ممکن است در این اندیشه باشد که شاید انجام اصلاحات بلند مدت در مسائلی مانند پوشش زنان کنترل کشور را راحت تر کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG