لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۸

پایان اعتصاب غذای هشت زندانی سیاسی زن در اوین


پایان اعتصاب غذای هشت زندانی سیاسی اوین
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00
دانلود
هشت زندانی زن سیاسی زندان اوین به اعتصاب غذای خود پایان دادند. آنها از هفته گذشته در اعتراض به برخورد توهین آمیز ماموران زندان ، اعتصاب غذا کرده و تعدادی از آنها بدلیل وخامت حالشان به بهداری زندان منتقل شده بودند.

سازمان گزارشگران بدون مرز روز دوشنبه ۱۵ آبان با انتشار بیانیه‌ای درموردوضعیت سلامت هشت زندانی سیاسی زن زندان اوین، که سه تن از آنها روزنامه‌نگار و وب‌نگار هستند ابراز نگرانی عمیق کرده‌است.

از سه شنبه هفته گذشته ۸ زندانی سیاسی بند زنان اوین در اعتراض به هجوم ماموران به این بند ، نحوه رفتارتوهین آمیز، تفتیش بدنی زندانیان و بردن بخشی از وسایل شخصی شان اعلام اعتصاب غذا کرده و خواستار توقف بد رفتاری با زندانیان و عذرخواهی مسولان زندان شده اند.

مهسا امر آبادی، روزنامه نگار ، شیوا نظر آهاری، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر ، نسیم سلطان بیگی، فعال دانشجویی ، ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگار ، بهاره هدایت، فعال دانشجویی ، نازنین دیهیمی، مترجم ونویسنده، حکیمه شکری، فعال حقوق بشر و ژیلا کرم زاده مکوندی، شاعر و از همراهان مادران پارک لاله .

نسرین ستوده دیگر زندانی سیاسی زن اعتصاب کننده از سه هفته پیش در اعتصاب غذا است ، ممنوع الملاقات شده و به بند امنیتی ۲۰۹ اوین منتقل شده است.
در روزهای گذشته تعدادی از اعتصاب کنند گان به دلیل وخامت حالشان به بهداری زندان منتقل شده اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز گفته که در صورت بروز هر حادثه‌ای برای هشت زندانی سیاسی زن اعتصاب کننده ، این سازمان مقامات جمهوری اسلامی ایران و به ‌ویژه آیت الله خامنه‌ای را مسئول می‌داند.

این سازمان بین المللی مدافع آزادی بیان ضمن اعتراض به صدور احکام سنگین زندان برای این زندانیان گفته که آنها در عین حال باید متحمل نقض فاحش همه حقوق ملی و بین‌المللی و رفتار غیر انسانی و تحقیرآمیز در زندان هم باشند.این سازمان از جامعه جهانی خواسته که در برابر ظلمهایی که در زندان‌های ایران، صورت می گیرد ، سکوت نکند.

مجامع بین المللی مدافع حقوق بشر و کشورهای غربی، حکومت ایران را به نقض سازمان یافته حقوق بشر متهم می کنند. تعدادی از مقامات ایرانی هم در لیست تحریمهای بین المللی بعنوان عاملان اصلی نقض حقوق بشر قرار گرفته اند.

حکومت ایران اما با رد این اتهامات ، آنها را غیر واقعی و در راستای فشار سیاسی کشورهای غربی به ایران دانسته است.
XS
SM
MD
LG