لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۲

دشواری‌های پرش از موانع برای زنان موتورسوار در ایران


بهناز شفیعی در حال تمرین در دامنه کوه های البرز در اطراف روستای برغان، حدود ۳۰ کیلومتری غرب تهران - ۱۵ خرداد ۱۳۹۴
بهناز شفیعی در حال تمرین در دامنه کوه های البرز در اطراف روستای برغان، حدود ۳۰ کیلومتری غرب تهران - ۱۵ خرداد ۱۳۹۴

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی که روز پنجشنبه ۲۱ خرداد ماه منتشر شد، عشق یک زن ایرانی را به موتورسواری، در کشوری که راندن موتورسکلت برای زنان در انظار عمومی ممنوع است، توصیف می‌کند.

این خبرگزاری به نقل از بهناز شفیعی می‌نویسد «اگر دو روز بگذرد و سوار موتورم نشوم، واقعاً مریض می‌شوم. حتی فکر این که یک روز بدون موتور باشم هم ناراحتم می‌کند.»

این زن ۲۶ ساله که با موتور کراس خود تپه‌های اطراف تهران را بالا و پائین می‌کند، به خبرنگار آسوشیتدپرس می‌گوید «گاهی اوقات با خودم فکر می‌کنم، در دوران قدیم، مردم بدون موتورسکلت چطور زندگی می‌کردند؟»

موتورسواری در خیابان‌های ایران برای بانوان ممنوع است؛ ممنوعیتی که برای خانم شفیعی و پنج زن موتورسوار دیگر ایرانی، همچون تپه‌های اطراف تهران، موانعی است که باید پشت سر گذاشت.

این شش نفر به سختی توانستند که مدارک لازم را از فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی دریافت کنند، تا بتوانند در یک پیست آماتور به تمرین موتورسواری بپردازند.

با این حال، برای رفتن به استادیوم آزادی، تنها پیست موتورسواری استاندارد ایران، هنور موفق به کسب مجوزهای لازم نشده‌اند؛ از این رو گاهی به تپه‌های اطراف تهران می‌روند.

XS
SM
MD
LG