لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

هشتگ چهارشنبه‌های سفید: چرا زنان ایرانی می‌خواهند دیده و شنیده شوند


گزارشی از ایندین اکسپرس

مریم شریعتمداری یکی از «دختران خیابان انقلاب» است که برای اعتراض به حجاب اجباری در ایران دستگیر و در آغاز فروردین ماه به اتهام «تشویق به فساد با برداشتن حجاب» به یک سال زندان محکوم شد.

پیش از او نرگس حسینی به همین اتهام با حکم دو سال زندان روبرو شده بود. اعتراضات به حجاب اجباری با ایستادن ویدا موحد بدون حجاب بر روی یک پست مخابرات در خیابان انقلاب تهران بالا گرفت.

نسرین ستوده، وکیل این زنان، می گوید قوه قضاییه می کوشد با اغراق در جرایم ادعایی ترس ایجاد کند.

مسیح علی نژاد، گزارشگر مستقل و مجری برنامه تبلت صدای آمریکا، کمپین آنلاین «آزادی های یواشکی» را سال ۲۰۱۴ در فیسبوک راه انداخت و زنان را به انتشار تصاویر بی حجاب خود در مکان های عمومی ترغیب کرد. او می گوید بسیاری از زنان که خود را «دختران خیابان انقلاب» می دانند این اعتراضات را فارغ از فشارها ادامه داده اند. پلیس در ایران از ژانویه سال میلادی جاری دست کم بیست و نه نفر را بازداشت کرده است.

اعتراضات به حجاب اجباری آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران را وادار به واکنش کرد. او معترضان را محصول تبلیغات گسترده دشمن توصیف کرد.

مسیح علی نژاد می گوید: «حجاب اجباری همیشه مساله ای حساس بوده است... زنان همواره با پس زدن بیشتر محدودیت ها، با پوشیدن کت ها و روسری های کوتاه تر و رنگارنگ تر در برابر آن مقاومت کرده اند.»

علی نژاد معتقد است این کمپین همان طور که در ویدئوها و عکس ها دیده ایم به زنان ایران شجاعت بیشتری داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG