لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۳

میزبانی فلسطین در«اورشلیم»؛ تیم فوتبال زنان ایران از المپیک ۲۰۲۰ کناره‌گیری می‌کند؟


تیم ملی فوتبال زنان ایران در دور دوم مسابقات مقدماتی المپیک ۲۰۲۰ در شرایطی با فسلطین، فیلیپین و تایوان هم گروه شده که برای برگزاری مسابقه با فلسطین باید به شهر الرام در اورشلیم اسرائیل برود.

درحالی قرار است که این بازی در ۲۰ فروردین سال ۹۸ برگزار شود که خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه ۳۰ بهمن خبر داد تیم ایران باید از دولت اسرئیل برای ورود به خاک این کشور مجوز بگیرد.

پس از انقلاب جمهوری اسلامی ورزشکاران ایران اجازه حضور در خاک اسرائیل و یا مسابقه با ورزشکاران این کشور را ندارند با این حال تیم فلسطین خود در شهر الرام در استان اورشلیم این مسابقه را برگزار می کند.

مسئولان فدراسیون فوتبال ایران اما از نامه نگاری با مسئولان فیفا برای تغییر میزبانی این مسابقات خبر داده‌اند اگر چه تا کنون این مکاتبات نتیجه‌ای را در پی نداشته است.

همچنین مشاور فدراسیون فوتبال به ایرنا گفته است که در صورت عدم موافقت ای اف سی با درخواست ایران، قطعا تیم ملی زنان ایران با توجه به سیاست های کل کشور اعزام نمی شود.

چندی پیش نیز داود آذرنوش رئیس بسیج ورزشکاران گفته بود که «امیدوارم اسرائیل تا المپیک بعدی محو و نابود شود تا خیال همه راحت شود.»

پیش از این نیز مسئولان جمهوری اسلامی به صراحت از نابودی اسرائیل سخن گفته بودند و حتی نوشته‌هایی به زبان عبری در رابطه با نابودی اسرائیل بر روی موشک‌های ایران نیز واکنش بین المللی بسیاری را به همراه داشته است. اما در این میان سهم ورزشکاران ایرانی در سیاست جمهوری اسلامی همیشه باخت و یا کنار کشیدن از رقابت بوده است.

حالا نیز به نظر می رسد بعد از باخت‌های عمدی ورزشکاران ایران برای روبرو نشدن با ورزشکاران اسرائیلی این بار تیم فوتبال زنان ایران ناچار به کناره گیری از این رقابت‌هاست تا بار دیگر شانس خود را برای ورود به المپیک از دست دهد.

آن هم در شرایطی که تیم فلسطین در خاک اسرائیل بدون انجام بازی با ایران به مرحله بعد صعود خواهد کرد و تیم فوتبال زنان ایران شانس رسیدن به المپیک ۲۰۲۰ را از دست خواهد داد.

پیشتر نیز تیم فوتبال زنان ایران در سال ۲۰۱۱ و در رقابت‌های مقدماتی المپیک ۲۰۱۲ به دلیل داشتن حجاب اجازه رفتن به میدان را پیدا نکرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG