لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۵

زنان ایران فتوای دوچرخه سواری را به چالش می کشند


گزارشی در روزنامه بریتانیایی گاردین

یک روز داغ بهاری در تهران است و نگین، یک مدیر ۳۲ ساله فناوری اطلاعات، در حال دوچرخه سواری با دوچرخه کوهستان اش در یک پارک است: «عاشق دوچرخه ام هستم. من اغلب گروهی برای دوچرخه سواری به حومه شهر می روم. البته برای رفتن به منزل مادرم در شهر دوچرخه سوار می شوم. فکر می کنم شمار زنانی که در تهران دوچرخه سوار می شوند رو به فزونی است. دوستی دارم که حتی با دوچرخه به محل کارش می رود. من هم دوست داشتم چنین کنم ولی مسافت من خیلی طولانی است و در شرکت امکانی برای دوش گرفتن نیست».

رهبران مذهبی در ایران سوار شدن زنان بر روی دوچرخه را تهدیدی برای اخلاق می دانند. اما با سنگین تر شدن ترافیک و افزایش آلودگی هوا در تهران یک جنبش ترویج دوچرخه سواری در شهر در حال رشد و شکل گیری است. گرمای بالا و لزوم حفظ حجاب اسلامی هم مانع آن نشده است.

در ایران قانونی برای منع دوچرخه سواری زنان وجود ندارد؛ اما وقتی زنان در بعضی شهرستان ها دوچرخه سواری می کنند توسط پلیس دستگیر می شوند. آن ها را پس از دادن تعهد به عدم تکرار دوچرخه سواری آزاد می کنند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG