لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۲

زنان در ايران مجددا هدف مبارزه با بدحجابی قرارگرفته اند


زنان در ايران مجددا هدف مبارزه با بدحجابی قرارگرفته اند
زنان در ايران مجددا هدف مبارزه با بدحجابی قرارگرفته اند

واشينگتن پست زيرعنوان "مقامات ايران توقيف زنان را برای لباس نامناسب شدت داده اند" می نويسد مقامات ايران گشت زنی پليس در پايتخت برای توقيف زنانی که پوشش آنان را نامناسب تشخيص بدهند شروع کرده اند. عمليات عليه "بد حجابی و ديگر نشانه های مدرنيت هنگامی انجام ميگيرد که مخالفان دولت به مناسبت سالگرد انتخابات مورد اختلاف رياست جمهوری خواستار تجمع و تظاهرات شده اند، و منتقدين ميگويند سرکوبی ها موجب تشديد نارضائی ميشود.

اما تندروها "بدحجابی" را يک مسئله امنيتی ميدانند، و ميگويند "بی بند وباری اخلاقی" جمهوری اسلامی را از درون تهديد ميکند.

وزيرکشورقول داده است برنامه موسوم به عفاف را از مهد کودک تا سطح خانواده ها برای ترويج حجاب به اجرا بگذارد، هرچند که جزئيات روشن نيست. پليس تهران زنان را برای پوشيدن مانتوی کوتاه، يا حجاب نامناسب، وحتی زياد برنزه بودن، توقيف ميکند. شاهدان از جريمه هائی معادل ۸۰۰ دلار برای پوشيدن لباس هائی که نامناسب تشخيص داده شود خبرميدهند.

بعضی ها در تهران ميگويند اقدامات جديد بخشی ازبرنامه دولت برای ارعاب در آستانه سالگرد انتخابات درماه جاری است. نفوذ تندروها پس ازاين انتخابات که به ماهها تظاهرات ضد دولتی منجر شد، و رهبران شاهد بزرگترين تهديد عليه نظام طی چند دهه اخير بودند، بيشترشده است.

نيويورک تايمز زير عنوان "ايران برای خنثی کردن اعتراض ها پيش از سالگرد انتخابات وارد عمل شده است" می نويسد مقامات در ايران برای خنثی کردن هرگونه اعتراض در سالگرد انتخاباتی مورد اختلاف، استقرار دست کم دو ميليون بسيجی در تهران، توقيف مجدد فعالان ناراضی مرخص شده از زندان، واجرای قاطع ممنوعيت های مربوط به اختلاط جنسيت در اماکن عمومی و لباس های غير اسلامی برای زنان را تدارک ديده اند.

استقراربسيجی ها، که در روزهای اخير توسط خبرگزاری های ايران گزارش ميشود، و تصميمات ديگر، که وب سايت های ايرانی متعلق به ناراضيان، و شاهدان از طريق تماس های تلفنی گزارش دهنده آنها هستند، کمتر از دوهفته پيش از سالگرد انتخابات مورد اختلاف و منجربه گزينش مجدد محمود احمدی نژاد به مقام رياست جمهوری رخ ميدهد.

XS
SM
MD
LG