لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۲

بعد از ۱۱ سال، جمهوری اسلامی باز هم اجازه تجمع روز زنان را نداد


عکس و گزارش هایی از برخورد پلیس با زنان خواستار تجمع گزارش شده است.
عکس و گزارش هایی از برخورد پلیس با زنان خواستار تجمع گزارش شده است.

تلاش گروهی از زنان برای جمع شدن مقابل وزارت کار در تهران برای بزرگداشت روز جهانی زن، ۸ مارس، با برخورد ماموران نیروی انتظامی روبرو شد تا به این ترتیب یازده سال بعد از آخرین تجمع زنان، آنها باز از سوی حکومت اجازه برگزاری تجمع نداشته باشند.

از چند روز پیش فراخوانی برای حضور مقابل ساختمان وزارت کار منتشر شده بود اما وقتی روز پنجشنبه ۱۷ اسفند تلاش داشتند مقابل این ساختمان تجمع کنند، پلیس با خشونت آنها را متفرق کرد.

ویدئوهایی از تجمع کوتاه زنان مقابل وزارت کار در تهران در شبکه های اجتماعی منتشر شده اما شاهدان عینی می گویند بعد از جمع شدن زنان، پلیس با آنها برخورد کرده است.

عکس ها و گزارش شاهدان عینی نشان می دهد دهها ماشین پلیس و صدها مامور مانع تجمع زنان شده اند.

برخی هم از بدرفتاری و خشونت این ماموران گزارش داده اند.

آخرین بار که زنان توانستند در ایران تجمعی برگزار کنند در ۸ مار سال ۱۳۸۵ بود که در مقابل ساختمان مجل در میدان بهارستان تجمع کردند اما این تجمع با حمله نیروهای انتظامی و امنیتی روبرو شد.

از آن زمان هرگز زنان اجازه تجمع نیافته اند.

دولت حسن روحانی که در دو انتخابات ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ وعده آزادی بیشتر به زنان داده بود هم نتوانست کاری بکند و حتی در فضای مجازی مورد انتقاد قرار گرفته است:‌

هشت مارس و روز زنان امسال همزمان شده با یک ماهگی جنبش اعتراض نمادین به حجاب اجباری در ایران؛‌ در هفته های اخیر دهها زن با قراردادن روسری بر روی چوب به حجاب اجباری اعتراض کرده اند که با برخورد مقام های پلیس و قضایی روبرو شده اند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG