لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

لاریجانی: آمریکا باید مسئول انتشار اسناد محرمانه شناخته شود


علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی ایران در یک کنفرانس خبری در مجلس جمهوری اسلامی ایران
علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی ایران در یک کنفرانس خبری در مجلس جمهوری اسلامی ایران

رییس مجلس شورای اسلامی ایران می گوید آمریکا باید مسئول انتشار اسناد محرمانه توسط سایت اینترنتی ویلی کیس شناخته شود.

علی لاریجانی روز شنبه در یک کنفرانس خبری در تهران گفت دیپلماسی آمریکا «برخی فعالیت های غیر دیپلماتیکی، از جمله جاسوسی» را شامل می شود.

لاریجانی گفت آمریکا باید درباره اقدامات دیپلمات های خود که در اسناد ویکی لیکس از آنها نامبرده می شود توضیح بدهد. او همچنین گفت کشورهای دیگر نیز باید مسئول شناخته شوند، اما از هیچ کشوری نام نبرد.

در ماه نوامبر، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا انتشار بیش از ۲۵۰ هزار تلگرام های محرمانه حساس آمریکا را محکوم کرد و گفت ایالات متحده برای یافتن کسانی که اطلاعات را سرقت کردند، گام های قاطعی برمی دارد.

لاریجانی همچنین درباره برنامه اتمی ایران اظهار نظر کرد و آن را مقوله ای که به منابع ملی و حقوق کشور مربوط می شود نامید.

در اظهارات مشابهی در روز سه شنبه، سعید جلیلی مذاکره کننده اتمی اصلی ایران، گفت تهران حاضر نیست در جلسه بعدی مذاکرات در ترکیه در ماه ژانویه در مورد حقوق اتمی خود معامله کند.

در رویدادی جداگانه، نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد از بان کی - مون دبیر کل سازمان ملل متحد خواسته است حملاتی را که منجر به کشته شدن یک دانشمند اتمی برجسته ایران و مجروح شدن دانشمند دیگری شد، محکوم کند.

محمد خزاعی روز جمعه نامه ای را به دبیر کل سازمان ملل متحد و دیگر مقامات باندپایه آن سازمان ارائه داد و گفت «برخی محافل» که برای «محروم ساختن» ایران از حق برخورداری از انرژی اتمی صلحجویانه از هیچ تلاشی فروگذاری نکرده اند، در حملات دست داشته اند.

مقامات ایران قبلا آمریکا، اسراییل و بریتانیا را مسئول دانسته اند.

اسراییل حاضر نشده است درباره اتهامات ایران اظهار نظر کند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده «اقدامات تروریستی را در هر کجا اتفاق بیفتد» محکوم می کند.

XS
SM
MD
LG