لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۱

ایران به روایت اسناد ویکلی لیکس: کوهنوردان آمریکایی در خاک عراق بازداشت شدند


ایران به روایت اسناد ویکلی لیکس: کوهنوردان آمریکایی در خاک عراق بازداشت شدند
ایران به روایت اسناد ویکلی لیکس: کوهنوردان آمریکایی در خاک عراق بازداشت شدند

اسناد محرمانه منتشر شده ارتش آمریکا در وب سایت ویکی لیکس نشان می دهد سه کوهنورد آمریکایی که جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۰۹ میلادی آنان به اتهام ورود غیرقانونی به ایران بازداشت کرد، در خاک عراق به اسارت نیروهای ایرانی در آمدند. این در حالی است که دریاسالار مایک مولن، رییس ستاد ارتش آمریکا، انتشار این اسناد را غیر مسئولانه خوانده است.

دریا سالار«مایک مولن» اواخر روز شنبه (۲۳ اکتبر) در سایت تویتر انتشار ۴۰۰ هزار مدارک محرمانه نظامی ایالات متحده در جنگ عراق را در سایت ویکی لیکس غیرمسئولانه خواند و آن را نمونه ای از در اختیار گذاردن اطلاعات ارزشمند به دشمن توصیف کرد. «جف مورل»، سخنگوی پنتاگون، هم نادیده گرفتن آزار زندانیان از سوی نیروهای امنیتی عراق از سوی ایالات متحده را رد کرد و گفت «اقدام ویکی لیکس نیروهای ما را در معرض خطر قرارداده است. زیرا افشای تاکتیک های ما در این مدارک، بی شک موجب شده که دشمنان ما آنها را علیه ما به کار گیرند و کار نیروهای ما را بیش از پیش با خطر مواجه سازند.»

در میان ۴۰۰ هزار سند محرمانه ارتش ایالات متحده درباره جنگ عراق که روز جمعه (۲۲اکتبر) در پایگاه اینترنتی ویکی لیکس منتشر شد مدارکی وجود دارد که نشان می دهد سارا شورد، شان بائر و جاش فتال به هنگام بازداشت از سوی نیروهای مرزی جمهوری اسلامی ایران در خاک عراق بودند.

بر اساس این گزارش که ۹ ماه پیش و در ۳۱ جولای سال ۲۰۰۹ میلادی تهیه شده است، سه کوهنورد هشدار در مورد خطر سفر خود را نادیده گرفته بودند. این گزارش همچنین پیش بینی کرده بود ممکن است ایران آنان را به جاسوسی متهم کند، پیش بینی که صحت آن ثابت شد.

در این گزارش آمده است «رهبری ایران از تمرکز توجه مردم ایران به این باور که آن کشور از خارج تهدید می شود و نه به واسطه عدم رضایت داخلی، سود می برد.»

این اسناد که ثبت فعالیت روزانه واحدهای نظامی را هم شامل می شود، یک گزارش قطعی و یا ارزیابی نهایی نیست اما تصریح می کند «سه کوهنورد آمریکایی در نزدیکی خاک ایران مشغول کوهنوردی بودند و پس از ربوده شدن به داخل خاک ایران منتقل شده اند. در ادامه گزارش که در پایان روز نوشته شده آمده است یک سرهنگ ارتش عراق گزارش داده سه کوهنورد به دلیل نزدیک شدن به خط مرزی بازداشت شدند.»

دولت جمهوری اسلامی ایران این سه کوهنورد را به جاسوسی متهم کرده است و در حالی که هر سه خود را بی گناه خوانده اند و وزارت امور خارجه ایالات متحده بارها تقاضای آزادی آنان را کرد، دولت ایران همچنان آنان را در بازداشت نگاه داشت است. در ماه سپتامبر - شهریور- سارا شورد که از بیماری رنج می برد، آزاد شد ولی هنوز دو کوهنورد دیگر در بازداشت هستند.

در میان این اسناد همچنین گزارشی درباره نوری المالکی، نخست وزیر عراق، وجود دارد. گزارش آزار زندانیان عراقی به وسیله نیروهای امنیتی عراقی در حالی منتشر می شود که نوری المالکی هفت ماه پس از انتخابات پارلمانی عراق برای حفظ مقام خود همچنان تلاش می کند. اما آقای مالکی در بیانیه ای با حمله به ویکی لیکس گفته است «این مدارک علیه احزاب ملی و رهبران آنها و به ویژه علیه وی به کار گرفته شده است.»

از سوی دیگر وزیر کشور عراق «جواد البولانی» قول داده است که اقدامات قانونی علیه کسانی که متهم به آزار و شکنجه هستند، انجام خواهد گرفت. برخی ناظران معتقدند انتشار این اسناد می تواند تاثیر جدی بر روند نافرجام تشکیل دولت آینده برجای گذارد. تا پیش از انتشار این مدارک نوری المالکی با حمایت روحانی شیعه، مقتدا صدر که در ایران زندگی می کند به توافق رسیده بود در حالی که رقبای سیاسی وی، از جمله «ناهیده الدیانی» معتقدند که افشای مدارک شکنجه و آزار در عراق، هشداری علیه باقی ماندن مالکی در قدرت است.

انتشاراین مدارک با خروج نیروهای آمریکایی از عراق همزمان شده است. به گفته برخی کارشناسان در حالی این اسناد معتبر به نظر می رسند وزارت دفاع آمریکا تاکنون از تایید اعتبار آنها خودداری کرده است.

XS
SM
MD
LG