لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۱

شش ماه بعد از بازداشت؛ ادعای دادستان مشهد: شهروند آمریکایی زندانی «شاکی خصوصی» دارد


در حالیکه حدود شش ماه از بازداشت شهروند آمریکایی در مشهد می گذرد، غلامعلی صادقی، دادستان این شهر مدعی شد مایکل وایت، نظامی سابق آمریکایی «شاکی خصوصی» دارد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، دادستان مشهد گفت مسئله «امنیتی» بودن پرونده مایکل وایت هم «در حال بررسی» است، اما مسئله مشخص آن است که او «شاکی خصوصی» دارد و نتیجه بررسی پرونده او هم پس از پایان مرحله تحقیقات اعلام خواهد شد.

ادعای این مقام قضایی در حالی است که آقای وایت شش ماه پیش در فرودگاه مشهد بازداشت شد و حتی خبررسانی درباره او بعد از چند ماه صورت گرفت.

مایکل وایت از سربازان پیشین ارتش آمریکا است که برای دیدار با دوست دخترش به ایران سفر کرده بود و از تابستان گذشته زندانی شده است. به گفته مادر او، آقای وایت چندبار پیش از این به ایران برای دیدار با دوست دخترش سفر کرده بود.

مادر این نظامی سابق به نیویورک تایمز گفت که وزارت خارجه آمریکا یک ماه پیش از بازداشت او مطلع شد و از طریق سفارت سوئیس، به عنوان حافظ منافع ایالات متحده در ایران، پیگیر وضعیت مایکل وایت شده است.

نگرانی هایی نسبت به سلامت مایکل وایت وجود دارد. مادر مایکل گفته است که او پیش از آخرین سفرش به دلیل وجود یک تومور در گردنش، تحت شیمی درمانی و پرتو درمانی قرار گرفته بود.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون چندین آمریکایی را زندانی کرده است.

باقر و سیامک نمازی، پدر و پسر آمریکایی ایرانی‌تبار، نزار زکا آمریکایی لبنانی تبار، ژیو وانگ آمریکایی چینی‌تبار، و همچنین رابرت لوینسون که از مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد، شهروندان آمریکایی هستند که واشنگتن آنها را «گروگان‌های زندانی» در ایران می‌نامد.

مقامات ایالات متحده در موارد متعدد جمهوری اسلامی ایران را متهم به «گروگان گرفتن» افراد مختلف، از جمله شهروندان آمریکا، کرده و از حکومت ایران خواسته اند تا آنها را آزاد کند.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG