لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۲

غرب: فرصت ایران برای مذاکره به سرعت سپری می شود


تازه ترین نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع تحریحمهای ایران، امروز پنجشنبه تشکیل شد.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه به ایران هشدار داده اند که زمان برای رسیدن به توافق بر سر برنامۀ بحث انگیز هسته ای جمهوری اسلامی روبه پایان است.

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه طی نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع تحریم علیه ایران،گفت:«وقت دارد تلف می شود.» او همچنین گفت بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و ایالات متحده نمی توانند تا ابد گفتگوهای خود را با ایران بر سر برنامۀ هسته ای اش ادامه دهد.

خانم رایس افزود:«ما حاضر نیستیم با ایران وارد سلسله مباحثات بی انتها و بی حاصل شویم. از این رو باید با هدفِ رسیدن به راه حلی برای پایان دادن به نگرانی های جامعۀ جهانی، موضعی یکپارچه و روشن داشته باشیم.»

نمایندۀ بریتانیا در سازمان ملل نیز با تأکید بر همین موضوع گفت رژیم ایران بر سر یک تقاطع قرار گرفته است. مارک گرنت طی جلسۀ پنجشنبه، ایران را به ارسال سلاح به سوریه و ارتباط با تروریسم متهم کرد.

گرنت افزود ایران دو گزینه پیش روی خود دارد: یکی حمایت از رژیم سرکوبگر سوریه و دیگری آن که عضوِ مسئولِ جامعۀ جهانی باشد. نمایندۀ بریتانیا در سازمان ملل، تأکید کرد که این انتخاب اما، باید هرچه زودتر توسط ایران صورت گیرد..

نشست تازۀ شورای امنیت سازمان ملل در حالی تشکیل شد که گمانه زنی هایی در خصوص قصد اسرائیل برای حمله به تأسیسات هسته ای ایران مطرح است. این نشست، پیشاپیش سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سالانۀ سازمان ملل برگزار شده است.

طی این جلسه، ژرار آرو، سفیر فرانسه در سازمان ملل، گفت:«ما از ایران می خواهیم که مذاکره کند، اما ایران مذاکره نمی کند.»

گزارشهای جدید سازمان بین المللی انرژی اتمی حاکی از آن است که ایران فعالیتهای خود را درراستای غنی سازی اورانیم افزایش داده و مدارک کافی دال بر صلح آمیز بودن این فعالیتها ارائه نداده است. اما ایران می گوید برنامه هسته ای اش اهداف صلح آمیز را دنبال می کند.
XS
SM
MD
LG