لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۲

سرما و برف در چهارمحال و بختیاری و افزایش بهای گاز خانگی


سرما و برف در چهارمحال و بختیاری و افزایش بهای گاز خانگی
سرما و برف در چهارمحال و بختیاری و افزایش بهای گاز خانگی

خبرگزاریها از استان چهارمحال و بختیاری گزارش کرده اند: شرکت ملی گاز پس از هدفمندسازی یارانه ها مصرف کنندگان گازخانگی این استان را در تقسیم بندی «اقلیم دو» قرار داده که افزایش هزینه مصرف گاز خانگی را در پی دارد.

این در حالی ست که مدیركل هواشناسی چهارمحال و بختیاری اعلام کرد: در حال حاضر نشست برف روی زمین در شهرستان كوهرنگ به بیش از ۶۰ سانتی‌متر رسیده است.

شاهرخ پارسا مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری افزود: از روز گذشته هوای این استان در دامنه فعالیت یك سامانه بارش‌زا قرار گرفت كه در برخی از نقاط استان موجب بارش برف و باران شد.

همزمان خبرگزاری مهر گزارش کرد: «با وجود اینکه شهرکرد هر شب از رسانه ملی به عنوان سردترین شهر کشور معرفی می شود اما جایگاه آن در قسمت اقلیم دو (سرد دو) قرار گرفته است.»

به گزارش خبرنگار مهر در شهرکرد، با توجه به اجرای سیاست شهرستانی - منطقه ای در محاسبه گازبهای مشترکان بخش خانگی، متوسط مصرف گاز طبیعی در 363 شهر ایران مطابق با پنج اقلیم آب و هوایی تعیین شده که بر این اساس شهرهای سردسیر مجاز به مصرف گاز بیشتری نسبت به شهرهای گرمسیری هستند.

بر اساس این تقسیم بندی چهارده شهر کشور در اقلیم اول (سرد یک)، صدویازده شهر در اقلیم دو (سرد دو)، صدوشش شهر در اقیلم سه (سرد سه)، هفتاد وچهار شهر در اقیلم معتدل و پنجاه و هشت شهر در اقلیم گرمسیری قرار گرفته اند.

براساس این تقسیم بندی شهرکرد در اقلیم دو و همتراز شهرهایی تیران، چادگان، اراک و ..... قرار گرفته که از شدت سرما قابل قیاس با این شهرها نیست.

شهرکرد، مرتفع ترین شهر کشور است که هر شب به عنوان سرترین شهر کشور از رسانه ملی معرفی می شود و هم اکنون نیز شهرکرد بر اساس سایت هواشناسی چهار محال و بختیاری سردترین شهر در مراکز استانهاست.

گزارشگر خبرگزاری مهر در این باره نوشته است: با توجه به اینکه تعرفه جدید گاز براساس اقلیم و میزان سرما در شهرهای مختلف تعیین شده و از طرفی میزان سرما ومصرف گاز در این شهر زیاد است.

مدیر عامل شرکت گاز چهار محال و بختیاری در این باره گفت: تعیین اقلیم در گذشته بر اساس استان تقسیم بندی شده بود و استان چهار محال و بختیاری در اقلیم یک قرار گرفته بود.

XS
SM
MD
LG