لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۸

دیدگاه| بحران خشکسالی در ایران در حال تشدید بی ثباتی سیاسی است


کشاورزان باوی در استان خوزستان تجمع اعتراضی کردند - آرشیو
کشاورزان باوی در استان خوزستان تجمع اعتراضی کردند - آرشیو

بحران خشکسالی ایران در حال افزایش بی ثباتی سیاسی در ایران است.

«متیو رایزنر» در مقاله ای که سایت «نشنال اینترست» منتشر کرده، با ذکر این مطلب می نویسد بحران کنونی آب در خوزستان و واکنش عمومی به آن، جلوه ای از چالش هایی است که ایران در سال های آتی با آن روبرو خواهد بود.

او می نویسد در هفته های اخیر، ایران شاهد تظاهرات گسترده ای در جنوب غرب کشور برای کمبود آب سالم بوده است. چاه های نفت، و کارخانه های نیشکر که رگ اقتصادی این منطقه را به طور سنتی تشکیل می دهند، خود از عواملی اند که در آلودگی آب سهیم هستند و مردم منطقه را با مشکلات عدیده و پیچده سلامتی مواجه کرده اند.

«تیو رایزنر» در بخش دیگری از مقاله اش می نویسد اگر اعتراضات و فعالیت های اکتیویستی یا کنشگری در خوزستان به طوری گسترده شود که در تولید نفت اخلال بوجود بیاورد، ممکن است صادرات نفت ایران و قیمت داخلی انرژی را به طور قابل توجهی هدف قرار دهد.

او می نویسد تاسیسات نفت ایران همچننی ممکن است هدف مکرر «گروه های سنی و تجزیه طلبان عرب» قرار بگیرد که در گذشته به خط لوله ها حمله کرده اند.

به گفته او، بحران آب اعراب ایرانی ناراضی را بیشتر متقاعد می کند که دولتشان تمایلی به حفاظت از آنها ندارد.

نویسنده در مقاله خود می گوید بحران آب محدود به خوزستان نیست و سراسر ایران ممکن است با مشکلات ذکر شده روبرو شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG