لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۱

سهم سالانه هر ایرانی از ذخایر آب به یک چهارم کاهش یافته است


سهم سالانه هر ایرانی از ذخایر آب به یک چهارم کاهش یافته است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

وزیر نیروی جمهوری اسلامی از کاهش جدی ذخایر آبی به دلیل برداشت بی رویه و هدر رفت آبها در بخش کشاورزی و صنعت خبر داد.

حمید چیت چیان گفت: «یکی از راه های غلبه بر این مشکل آن است که آب مفت و مجانی باید ممنوع شود.» در همین حال رئیس سازمان مدیریت بحران ایران نیز گفت که ۱۳ مرکز استان و بیش از ۵۲۰ شهر ایران دچار کم آبی شدید شده است.

وزیر نیرو کاهش ذخایر آبی ایران را جدی خوانده و گفته است که ذخایر آبهای بازگشت پذیر یا تجدیدشونده در ایران از شش هزار و پانصد مترمکعب به ازای هر نفر در سال ۱۳۳۵ به هزار و پانصد متر مکعب به ازای هر نفر در سال جاری کاهش یافته، و بدین ترتیب به یک چهارم میزان پیشین رسیده است.

نتیجه آن، افزایش مراکز استان و شهرهای دچار تنش آبی در ایران به ۱۳ مرکز استان و بیش از ۵۲۰ شهر بوده است. برای نمونه هم اکنون ۶۲۸ روستای استان کرمان با جمعیتی بیش از سیصدهزار نفر بدون آب آشامیدنی است.

مقام های حکومتی طی سالیان گذشته یا نسبت به کمبود آب بی تفاوت بودند یا کمبود احتمالی را به مصرف زیاد آب شرب خانگی نسبت داده اند در حالی که کارشناسان مصرف ۹۴ درصدی آبهای بازگشت پذیر در بخش کشاورزی را عامل اصلی بحران دانستند به طوری که گفته شده بخش کشاورزی بیش از ۶۰ درصد آبها را به دلیل شیوه سنتی آبیاری هدر می دهد تا تامین کننده چهل درصد نیازهای غذایی ایران باشد.

حالا حمید چیت چیان وزیر نیرو برآورد کارشناسان در سالهای گذشته را تایید کرده می گوید بخش کشاورزی و صنعت ایران به دلیل عدم برخورداری از فناوریهای مدرن بزرگترین مصرف کننده و در واقع هدردهنده سرمایه های آبی ایران هستند. اوتاکید کرده آب مجانی باید ممنوع شود

کارشناسان توسعه کشاورزی بدون در نظر گرفتن معیارهای زیست محیطی، سدسازی بی رویه و برداشت آبهای زیرزمینی را از عوامل بحران کنونی آب میدانند. ایران پس از انقلاب با برداشت ۸۰ درصدی آبهای بازگشت پذیر مقام اول را در جهان کسب کرد.

XS
SM
MD
LG