لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

گزارش: بحران آب موجب اعتراضات در ایران می شود


اعتراض کشاورزان اصفهان به بی آبی
اعتراض کشاورزان اصفهان به بی آبی

گزارشی از بابک دهقان پیشه در بیزنس اینسایدر

طی چند ماه اخیر اعتراضات متعددی در ایران بر سر مساله آب رخ داده که مایه نگرانی های فزاینده ای سیاسی شده است. ساکنین مناطق خشک شده و تحلیلگران می گویند سوء مدیریت خشکسالی را تشدید کرده است.

تظاهرات اعتراضی نسبتا کوچک، پراکنده و به شهرهای کوچک اطراف اصفهان و خوزستان محدود بوده است. اما این تظاهرات مساله ای را برجسته کرده است که در ناآرامی های قبلی نقش داشت. مقامات ضمن تشخیص لزوم تغییر، اعتراض ها را سرکوب می کنند.

در اواخر زمستان گروه کوچکی از کشاورزان در نزدیکی اصفهان در اعتراضی نمادین شعار می دادند: «مرگ بر کشاورز، درود بر ستمگر.» یک هفته بعد اعتراضات شدیدتر شد.

دهها پلیس ضد شورش در روستای ورزنه در برابر کشاورزان معترض قرار گرفتند. از تصاویر ویدئویی چنین برمی آمد که برای متفرق کردن کشاورزان گاز اشک آور شلیک شد. گزارش شاهدان عینی از اصفهان از برخورد میان پلیس و کشاورزان حکایت داشت.

یک روزنامه نگار در ورزنه می گوید: «آن چه خشکسالی توصیف می شود بیشتر سوء مدیریت آب است و این کمبود آب موجب قطع درآمد مردم شده است.»

کشاورزان سیاستمداران محلی را متهم می کنند که در ازای رشوه اجازه انتقال آب از زمین های شان را می دهند.

تحلیلگران می گویند هر چند اعتراضات سراسری دی ماه و بهمن ماه گذشته عمدتا نتیجه خشم از گرانی و فساد بود، اما عدم دسترسی به آب یک عامل بزرگ نارضایی در مناطق حاشیه ای محسوب می شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG