لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۰

ایران: کشتی های جنگی به قلمرو دریایی آمریکا نزدیک می شوند


ناوشکن موشک انداز جماران-۲ پهلو گرفته در بندر انزلی
ناوشکن موشک انداز جماران-۲ پهلو گرفته در بندر انزلی

یکی از فرماندهان نیروی دریایی ایران می گوید: جمهوری اسلامی، در واکنش به پهلو گرفتن و استقرار کشتی های نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس، به چندین کشتی جنگی خود فرمان داده است که به قلمرو دریایی آمریکا نزدیک شوند.

رسانه های گروهی ایران روز شنبه گزارش دادند که ناخدا یکم افشین رضائی حداد گفته است که، هم اکنون، یک فروند ناوشکن و یک کشتی تدارکاتی حامل هلی کوپتر جمهوری اسلامی از آبهای جنوب آفریقا وارد اقیانوس اطلس شده اند.

ناخدا یکم رضائی حداد، فرمانده ناوگان شمالی نیروی دریایی ایران، افزوده است که این ناو شکن و کشتی تدارکاتی، برای نخستین بار، در نزدیکی قلمرو دریایی آمریکا شناور خواهند شد، و "این اقدام دارای پیامی" با خود است.

بر پایه گزارش های رسیده، این دو کشتی سفر خود را ماه گذشته میلادی از بندر عباس در جنوب ایران آغاز کرده اند. این گزارش ها همچنین حکایت از این دارد که سرنشینان این دو کشتی از دانشجویان دانشکده نیروی دریایی ایران اند و برای آموزش، همراه خدمه ثابت کشتی های یاد شده، دست به این سفر زده اند. ماموریت این دو کشتی سه ماه بدرازا خواهد کشید.

جمهوری اسلامی این ماموریت را "پاسخی" به استقرار نیروی دریایی آمریکا در آب های ایران تلقی کرده است.

نیروی دریایی آمریکا از دیرباز حضوری پیوسته و منظم در خلیج فارس داشته است. ناوگان پنجم آمریکا در بحرین، در جنوب خلیج فارس، در آن سوی کرانه های ایران مستقر است.

پس از خروج نیروهای بریتانیایی از شرق سوئز، در آغاز دهه 1970 ایران، در دوران پادشاهی محمدرضاشاه پهلوی، حفظ امنیت دریایی در خلیج فارس و دریای عمان را در دست گرفت.

با آغاز جنگ میان جمهوری اسلامی و عراق، در شهریور 1359، و مین گذاری های ایران در خلیج فارس که به چند کشتی آمریکایی آسیب زد، واشینگتن، با دعوت امیرنشین کویت، نیروی دریایی خود را به این آبراه مهم که بخش چشمگیری از نفت جهان از آن می گذرد، اعزام و در آن جا مستقر کرد.

در حال حاضر، نیروی دریایی امریکا حضوری مسلط در خلیج فارس دارد.
XS
SM
MD
LG