لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۵

اختلاف فرماندهان دوران جنگ؛ قاسم سلیمانی ادعای رضایی را رد کرد: کربلای ۴ عملیات اصلی ما بود


قاسم سلیمانی (راست) و محسن رضایی (چپ)
قاسم سلیمانی (راست) و محسن رضایی (چپ)

یک هفته بعد از اظهارنظر فرمانده سپاه در زمان جنگ، درباره ماهیت یکی از جنجالی ترین عملیات نظامی جمهوری اسلامی، قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادعای محسن رضایی را رد کرد.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یک‌شنبه شب در یک برنامه تلویزیون ایران گفت عملیات کربلای ۴ نیروهای ایرانی در جنگ هشت ساله با عراق «عملیات فرعی نبود، بلکه یک عملیات اصلی بود.»

به گفته او «موفقیت عملیات کربلای ۵» باعث شد عراق گمان کند که کربلای ۴ عملیات فرعی بوده است.

این سخنان سلیمانی در حالی بیان شده که پیش از این محسن رضایی گفته بود عملیات کربلای ۴ یک عملیات «فریب» و برای «وانمود»‌ کردن بود.

محسن رضایی خود در این برنامه حاضر شد و گفت سعی می‌کند از این پس کمتر در توئیتر پیرامون جنگ هشت ساله ایران و عراق بنویسد.

دبیر فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام روز جمعه هفتم دی ماه، در توئیتی نوشته بود که عملیات کربلای چهار برای «وانمود» کردن به عراق بوده است. او کمی بعدتر در توئیت دیگری نوشت آن عملیات «برای فریب دشمن» انجام شد.

اشاره رضایی به عملیات کربلای ۴ در زمان جنگ هشت ساله ایران و عراق است. این عملیات سوم دی ماه سال ‍۱۳۶۵ و با هدف تصرف شهر بصره آغاز شد، اما در نهایت یکی از بزرگ‌ترین شکست‌های ایران در دوران جنگ با عراق را رقم زد.

اگر چه تا به امروز به صورت شفاف آمار دقیقی از کشته ها و مفقودین این عملیات اعلام نشده است اما هاشمی رفسنجانی، فرمانده وقت جنگ در خاطرات دهم دی‌ماه به نقل از علی شمخانی قائم مقام فرمانده سپاه تلفات نیروهای ایرانی را «هزار شهید، ۳ هزار و ۹۰۰ مفقود، و ۱۱ هزار مجروح» اعلام کرده بود.

حسین علایی، نخستین فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، هم در كتاب «روند جنگ ايران و عراق» نوشته است که در این عملیات «حدود هزار نفر از رزمندگان ايرانی شهيد شدند و نزديک به ۲۰۰۰ نفر از آنان نيز مفقود شدند. حدود ۱۱ هزار نفر از ايشان نيز مجروح شدند».

انتشار این دو توئیت از سوی محسن رضایی با واکنش‌های مختلفی در سطح جامعه و کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شد. بیشتر کاربران به این موضوع که عملیات کربلای چهار که دارای بالاترین آمار تلفات نیروهای ایرانی در جنگ ایران و عراق تنها برای فریب عراقی‌ها بوده است، انتقاد کردند.

این واکنش‌ها حتی به حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، هم رسید که در دو پیام جداگانه از محسن رضایی انتقاد کرد و گفت او باید منتظر «سوال‌های سخت» باشد.

اگر چه محسن رضایی عملیات کربلای چهار را یک «عملیات فریب» نامیده، اما پیشتر برخی از فرماندهان جنگ از موضوع «لو رفتن» این عملیات سخن گفته‌اند.https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG