لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۸

چگونه جمهوری اسلامی با رسیدن ویروس کرونا به دروازه‌های ایران در کنترل شیوع آن شکست خورد


خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از این که چگونه مقامات ایران نتوانستند شیوع ویروس کرونا را متوقف کنند، نوشته است.

در این گزارش آمده است که در حالی که ایرج حریرچی، مردی که وظیفه رهبری واکنش ها به شیوع ویروس کرونا را داشت، مقابل دوربین ها وعده داد این ویروس تهدیدی برای کشور نیست، خود یک روز بعد اعلام کرد به این ویروس مبتلا شده و در قرنطینه است.

آسوشیتدپرس می گوید ماجرای حریرچی تصویری کوچک از آن چیزی که در ایران اتفاق افتاد،‌ است.

تقریبا از هر ۱۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا در خاورمیانه، ۹ مورد مربوط به ایران است. بیش از ۱۶هزار نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده اند و دست کم ۹۸۸ نفر جانشان را از دست داده اند.

آسوشیتدپرس می نویسد که در ایران دولت رسانه ها و خبرنگاران را کنترل می کند و آنها با محدودیت اطلاع رسانی مواجه هستند و به همین دلیل بسیاری از جنبه های شیوع ویروس کرونا در ایران همچنان نامعلوم است. برای نمونه، هنوز اعلام نشده است فردی که اولین بار در ایران به ویروس کرونا متبلا شد چه کسی بوده است و در کجا به این ویروس مبتلا شد.

نظرات عمومی درباره آغاز شیوع ویروس به شهر مذهبی قم اشاره دارد اما چگونگی ورود ویروس به این شهر همچنان روشن نیست. برخی مقامات به نوعی گفته اند که شاید یک تاجر پس از بازگشت از چین این ویروس را آورد. قم یک شهر مذهبی است که زائران به آن می روند اما در عین حال طلبه های چینی را نیز برای تحصیل در علوم دینی جذب کرده است و همچنین یک شرکت چینی مشغول ساخت یک مسیر قطار پرسرعت است که مبلغ پروژه ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار عنوان شده است. چین همچنین در قم یک کارخانه پنل های خورشیدی می سازد.

با وجود شیوع ویروس کرونا در چین، پروازهای رفت و برگشت ایران به آن کشور ادامه یافت. دو مورد اول ابتلا به این ویروس در ایران ۱۹ فوریه گزارش شد و گفته شد هر دو در قم جان دادند. این در حالی است که بروز نشانه های بیماری تا دو هفته طول می کشد و احتمالا این افراد اوایل فوریه به ویروس مبتلا شده بودند.

مقامات جمهوری اسلامی هیچ جزئیاتی در این باره ارائه نداده اند. تحلیلگران ایران می گویند احتمالا دلیل این سکوت به خاطر این بوده است که جمهوری اسلامی در آن زمان مشغول برگزاری جشن‌های چهل و یکمین سالگرد انقلاب ۱۳۵۷ بود. ایران همچنین دو روز پس از اعلام فوت دو مورد ابتلا به ویروس کرونا، انتخابات مجلس را برگزار کرد؛ چرا که پس از اعتراضات آبان و ساقط کردن هواپیمای اوکراینی حکومت به شدت به دنبال مشارکت بالا بود. اما مشارکت پایین بود و آیت الله خامنه ای نیز انتشار اخبار ویروس کرونا در رسانه ها را با هدف تاثیر گذاشتن بر مشارکت عنوان کرد و از میزان مشارکت در شهر ویروس زده قم تشکر کرد.

مقامات ایران همچنین در بستن اماکن مذهبی شیعه خودداری کردند. حرم حضرت معصومه در قم هفت روز در هفته و ۲۴ ساعته باز بوده است و مردم به ضریح آن دست می کشند و آن را می بوسند و میزبان زائران خارجی نیز بود. بستن این حرم با مخالفت‌های بسیاری از روحانیون مواجه شده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG