لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۰

نمایشگاه بازی های رایانه ای برای مقابله با اهداف سیاسی غرب


بازار پررونق اما غیرمجاز بازی های کامپیوتری و فیلم های سینمایی
بازار پررونق اما غیرمجاز بازی های کامپیوتری و فیلم های سینمایی

دولت ایران می گوید نخستین جشنواره و نمایشگاه جهانی بازی های رایانه ای را در تهران برگزار خواهد کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هدف از برگزاری نمایشگاه بازی های رایانه ای را مقابله با تولیدات غربی اعلام کرده است.

وزیر ارشاد می گوید ایران به زودی به یکی از مراکز صدور بازی های رایانه ای در جهان تبدیل می شود.

بازی های رایانه ای معروف به «گرشاسب» و «میرمهنا» از جمله بازی های تولید ایران هستند که به گفته مقام های دولتی با استقبال نوجوانان روبرو شده است.

مقام های دولتی همچنین می گویند یکی از اهداف و وظایف نهاد دولتی ناظر بر بازی های رایانه ای معروف به «بنیاد ملی بازی های رایانه ای» نظارت دقیق بر بازی های رایانه ای وارداتی و مقابله با بازار سیاه فروش این بازی هاست.

مقام های دولتی نگرانی خود را از تاثیرات فرهنگی بازی های رایانه ای غربی بر کودکان و نوجوانان ایرانی ابراز داشته و گفته اند: «بازی‌های رایانه‌ای در شکل ‌گیری شخصیت کودکان تاثیر بسیاری دارد از این رو نمی‌ توان نسبت به این هنر بی‌تفاوت بود.»

وزیر ارشاد اسلامی می افزاید «اهداف سیاسی امروز در قالب بازی های رایانه ای از سوی غرب به کشور ما وارد می شود.»

اشاره وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی به بازار سیاه و غیرقانونی خرید و فروش بازی های رایانه ای در ایران است که سخت مورد توجه کودکان و نوجوانان ایرانی قرار گرفته است.

یک مقام فرهنگی دولت گفته است: فروپاشی ارزش های نظام ترویج دوستی دختران و پسران و تاثیرپذیری از فرهنگ لیبرالی کار مشترک از جمله مضرات بازی های کامیپوتری است.»

یک کارشناس فرهنگی در این باره نوشته است یک پژوهش محرمانه وزارت آموزش و پرورش درباره تاثیرات بازی های کامپیوتری نشان می دهد که علاقه اصلی بیشتر کودکان بازی های کامپیوتری وارداتی ست.

این پژوهش همچنین با بررسی تاثیرات روانی و اخلاقی این بازی ها بر کودکان نوشته است اکثریت قریب به اتفاق کودکانی که شیفته این بازی ها هستند علاقه ای به کلاس های دینی و اخلاق ندارند.

مقام های جمهوری اسلامی می گویند بازی های رایانه ای بخشی از برنامه غرب برای تهاجم فرهنگی و تغییر نگرش جوانان ایران است.

گفته می شود درآمد هنگفت ناشی از خرید و فروش غیرمجاز بازی های رایانه ای، و دی وی دی فیلم های سینمایی غرب باعث جلب و جذب شمار کثیری از جوانان بیکار به این بازار شده و مقابله نیروی انتظامی نیز تاکنون نتوانسته مانع از گسترش این اقتصاد زیرزمینی شود.

یک کارشناس نوشته است: بازار تکثیر غیرمجاز فیلم های سینمایی و بازی های کامپیوتری باوجود ارزان بهایی محصولات برای مصرف کننده ایرانی، امروزه به صدها میلیون دلار آمریکا می رسد.

XS
SM
MD
LG