لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۳

به رغم نمایش و تبلیغات جمهوری اسلامی؛ ونزوئلا برقراری پروازهای مستقیم از ایران را تکذیب کرد


«خورخه آریاسا» وزیر خارجه دولت نیکلاس مادورو، برقرار شدن پروازهای مستقیم از تهران به کاراکاس پایتخت ونزوئلا از سوی هواپیمایی ماهان را تکذیب کرد.

به گزارش رویترز، آریاسا در جریان یک نشست خبری در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک گفت، خبرها درباره این‌که پرواز مستقیمی میان تهران و کاراکاس از سوی هواپیمایی ماهان ایجاد شده غیرواقعی است.

به گفته او کشورش هرگز میزبان چنین پروازهایی نبوده و در حال حاضر هم چنین پروازهایی انجام نمی‌شود.

ماه گذشته رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی ایران خبر داده بود شرکت هواپیمایی ماهان یک خط پرواز مستقیم از تهران به کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، راه‌اندازی کرده است.

شرکت هواپیمایی ماهان از سال ۲۰۱۱ به دلیل جابه‌جا کردن «نیرو و سلاح» و ارتباط با «نیروی قدس سپاه پاسداران» از سوی ایالات متحده در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته است. دولت ایالات متحده از تابستان سال گذشته به شرکت‌هایی که به هواپیماهای ماهان هم خدمات ارائه می‌کردند، اخطار داده بود که در صورت ادامه این روند، جریمه خواهند شد.

آلمان و فرانسه هم طی ماه‌های اخیر پروازهای شرکت ماهان را لغو کرده‌اند. هایکو ماس وزیر خارجه آلمان پس از اعلام این تصمیم از سوی دولت آلمان گفته بود که لغو پروازهای ماهان به دلیل «مسایل امنیتی» ضروری بود. او اضافه کرده بود دلیل این تصمیم، حمل تجهیزات جنگی و نیروهای نظامی به سوریه بوده است.

ایران در بحران سیاسی پیش آمده در ونزوئلا، همراه کشورهایی چون روسیه، کره شمالی و روسیه از نیکلاس مادورو حمایت می‌کند.

ایالات متحده آمریکا، بسیاری از کشورهای اروپایی، برخی کشورهای آمریکای لاتین و در مجموع بیش از پنجاه کشور جهان ریاست‌جمهوری موقت خوان گوایدو رئيس پارلمان ونزوئلا را به رسمیت شناخته‌‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG