لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۹

مقامات ایران با روز ولنتاین برخورد می کنند


در ایران محدودیت های اجتماعی از زمان روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد بیشتر شده است
در ایران محدودیت های اجتماعی از زمان روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد بیشتر شده است

بیش از یک ماه مانده به «روز ولنتاین»، مقامات ایران طی هشداری به چاپخانه داران، انتشار هرگونه کارت و پوستر با تصاویر قلب، گل رز قرمز و تصاویر مشابه را ممنوع اعلام کردند.

روز ولنتاین که در ایران با نام «روز عشاق» نیز شناخته می شود، طبق تقویم میلادی در روز ۱۴ فوریه، ۲۵ بهمن ماه جشن گرفته می شود. ولنتاین طی سالیان اخیر در ایران و دیگر کشورهای خاورمیانه، از محبوبیت خاصی در میان جوانان برخوردار بوده است. اما خبرگزاری کار ایران، ایلنا روز یکشنبه به نقل از «اتحادیه صنف چاپخانه داران» اعلام کرد «چاپ هر گونه کالای تبلیغاتی» به مناسبت این روز در ایران ممنوع است.

بر اساس این خبر، اتحادیه صنف چاپخانه داران با صدور اطلاعیه ای خطاب به کلیه واحد های صنفی تحت پوشش خود اعلام کرده است که تهيه انواع پوستر، بروشور، جعبه مرتبط با روز ولنتاین و همچنین «كارت‌های تبليغاتی با نمادهای قلب، نيم‌قلب، گل رز قرمز و غيره» ممنوع است.

اتحادیه صنف چاپخانه داران، چاپخانه داران تحت پوشش خود را تهدید کرده است اگر هر گونه اطلاع‌رسانی در مورد روز ولنتاین انجام دهند، از سوی «مراجع ذیصلاح» با آنها «برخورد قانونی» خواهد شد. در این خبر اشاره ای به مجازات احتمالی در نظر گرفته شده برای چاپخانه داران نشده است.

عربستان سعودی، یکی دیگر از کشورهایی است که در سال های اخیر با برگزاری مراسم های مربوط به روز ولنتاین یا عشاق برخورد کرده است. اما ولنتاین در امارت دبی، بطورگسترده ای جشن گرفته می شود.

در ایران، از زمان روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد، محدودیت های اجتماعی و فرهنگی بیشتری از سوی نهاد های دولتی و انتظامی به اجرا در آمده است.

XS
SM
MD
LG