لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۲

همزمان با روز جهانی عشاق؛ بار دیگر برخورد با عرضه‌کنندگان نماد‌های ولنتاین در ایران


شاهدان عینی‌ می‌گویند فروشندگان از فروش هرگونه کالای مرتبط با ولنتاین منع شده اند.
شاهدان عینی‌ می‌گویند فروشندگان از فروش هرگونه کالای مرتبط با ولنتاین منع شده اند.

در حالیکه روز ۱۴ فوریه برابر با ۲۵ بهمن ماه روز ولنتاین یا همان روز عشاق نامگذاری شده است و در خیلی از کشورها جشن گرفته می‌شود، اما در ایران، برخی گزارش‌ها از محدودیت برای فروش کالاهای مربوط به ولنتاین خبر می‌دهد.

هر ساله با نزدیک شدن به روز ولنتاین مقامات ایران با «ضد فرهنگ» و یا «غربی» خواندن این روز ممنوعیت‌های تازه‌ای را برای فروشگاه‌ها و یا عرضه کنندگان نمادهای این روز به وجود می‌آورند. بر اساس آخرین اخبار منتشر شده از سوی خبرگزاری‌های ایران​ این محدودیت امسال هم اعمال شد.

از جمله این موارد، دادستانی قم است که به نوشته روابط عمومی این نهاد، یک قرارگاه به نام «کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی» در دادسرای قم دارد که روز پنجشنبه ۲۴ بهمن اعلام کرد با مروجین و عرضه کنندگان نماد‌های «ضد فرهنگی همچون ولنتاین» برخورد می‌کند. بنا بر این اعلامیه در صورت مشاهده و یا بروز چنین «جرمی» از سوی یک واحد صنفی، آن واحد متخلف به مدت یک تا شش ماه پلمپ خواهد شد.

از سوی دیگر اماکن نیروی انتظامی نیز در نامه‌ای به اتحادیه صنف خرازی نوشته است که از خرید و فروش بادکنک در سطح بازار خودداری شود. همین موضوع باعث شد که در سطح بازار برای اطلاع عموم مردم نیز بنر نصب شود و تا اطلاع ثانوی خرید و فروش بادکنک از سوی واحدهای صنفی ممنوع شود.

وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۴ بهمن در واکنش به انتشار ممنوعیت فروش بادکنک در ایران با انتشار متنی در توئیتر و تبریک این روز اعلام کرده است که «به نظر می رسد رژیم ایران از ابراز عشق احساس خطر می‌کند، بنابراین بادکنک‌های روز ولنتاین را ممنوع کرد. ولی همه می دانیم که عشق همیشه بر نفرت پیروز می شود

این ممنوعیت‌ها در سال‌های اخیر از سوی مقامات جمهوری اسلامی آغاز و تا امروز ادامه داشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG