لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۵

افزایش صادرات طلا از ترکیه به ایران


ایران قصد دارد طلا را پشتوانه مالی اش کند.
ایران قصد دارد طلا را پشتوانه مالی اش کند.

ایران با خرید انبوه طلا از ترکیه، به نخستین طرف قرارداد تجاری با آن کشور تبدیل شده، و جای آلمان را گرفته است.

وال استریت جورنال نوشته است در ماه ژوئیه، رکورد فروش طلای ترکیه به جمهوری اسلامی ایران به میزان بی سابقه ای رسید.

به نوشته وال استریت جورنال، فروش شش میلیارد و دویست میلیون دلار طلا به ایران، تهران را به بزرگترین طرف قرارداد تجاری با ترکیه تبدیل کرده است. به طوری که امسال ۸۶% از کل صادرات ترکیه روانه ایران شده. آماری که سازمان دولتی آمار ترکیه واقع در آنکارا، منتشر کرده نشان می دهد که آلمان اکنون در مرتبه دوم پس از ایران قرار دارد. کشور آلمان از قدیم در فهرست کشورهای واردکننده کالا از ترکیه، مقام اول را داشت.

به نوشته وال استریت جورنال، صدور طلا به ایران در هفت ماه اول سال جاری میلادی، رقمی پنج برابر بیش از کل سال۲۰۱۱ را نشان می دهد؛ این رقم سال۲۰۱۰ – که ایران شروع به خرید طلا از ترکیه کرد – تنها چهار درصد از کل صادرات آن کشور به ایران را تشکیل می داد.

نیگل رندل، تحلیلگر ارشد مؤسسه مشاوران جهانی مدلی در لندن می گوید:«جهت گیری جدید صادرات به خاورمیانه و خارج از اروپا، ترفندی است که کشورهای دیگر کمتر موفق به انجامش شده اند. برای همین، در شرایطی که بسیاری از کشورها برای بقای اقتصادشان تقلا می کنند، ترکیه از وضعیت خوبی برخوردار است. در حالی که همه چیز دست به دست هم داده تا ترکیه طلای بیشتری به ایران بفروشد، معلوم نیست که ترکیه بتواند به معاملات در همین سطح ادامه بدهد. »

یارکین سبسی کارشناس اقتصادی کمپانی جی پی مورگان چیس مستقر در استانبول می گوید: « نتایج بهار عرب به نفع ترکیه تمام شده است. اما تقاضای زیاد ایران برای طلا، واقعیت های داده های مربوط به تجارت خارجی را تغییر می دهد. ما می دانیم که ایران می خواهد ذخایرش را به صورت طلا نگه دارد.»

اقتصاددانان هشدار می دهند که اگر صدور طلای ترکیه به ایران قطع شود، هم صادرات و هم واردات آن کشور تضعیف خواهد شد. و این به آن معناست که ممکن است رشد اقتصادی رسمی ترکیه که چهار درصد پیش بینی شده، در عمل تحقق نیابد.
XS
SM
MD
LG