لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

مقام بانکی که در آمریکا برای نقض تحریم ایران زندانی شده بود، از دولت ترکیه سمتی در بورس استانبول گرفت


مهمت هاکان آتیلا (راست) در کنار برات البایرات، وزیر دارایی ترکیه، هنگام بازگشت او از آمریکا و ورود به ترکیه
مهمت هاکان آتیلا (راست) در کنار برات البایرات، وزیر دارایی ترکیه، هنگام بازگشت او از آمریکا و ورود به ترکیه

یک مدیر بانکی ترکیه که به جرم نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ایالات متحده زندانی شده بود، مدیر عامل بورس سهام استانبول شد.

خبرگزاری فرانسه سه‌شنبه ۳۰ مهر گزارش داد که انتصاب مهمت هاکان آتیلا، معاون مدیر «هالک بانک»، به مدیریت بورس استانبول توسط وزیر دارایی ترکیه تقریبا یک هفته پس از آن صورت گرفت که دادستان‌های فدرال آمریکا یک پرونده اتهامات کیفری علیه او تشکیل دادند.

بانک دولتی هالک بانک ترکیه متهم به مشارکت در اقدام به نقض تحریم‌های آمریکا علیه جمهوی اسلامی ایران به ارزش چندین میلیارد دلار است.

آتیلا سال ژانویه سال میلادی گذشته در یک دادگاه فدرال در نیوریورک به اتهام همدستی در کمک به تهران برای دورزدن تحریم های آمریکا و به دست آوردن پول فروش نفت،گناهکار شناخته شد. او تابستان امسال از زندان آزاد شد.

روز دوشنبه برات البایرات، وزیر دارایی و داماد رجب طیب اردوغان ضمن نادرست خواندن اتهامات علیه آتیلا، او را به سمت مدیر عامل بورس سهام جدید استانبول منصوب کرد.

پیش از این، رضا ضراب، تاجر ایرانی-ترکیه‌ای که در آمریکا به جرم دور زدن تحریم‌های ایران زندانی است، علیه آتیلا شهادت داده بود و او را مغز متفکر دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران نامیده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG