لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

تا ساعاتی دیگر؛ سخنرانی مایک پمپئو در جمع ایرانیان مقیم آمریکا در کالیفرنیا


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا یکشنبه شب ۳۱ تیر در جلسه‌ای که با حضور صدها آمریکایی ایرانی تبار و ایرانیان مقیم آمریکا در کالیفرنیا برگزار می‌شود، درباره ایران سخنرانی خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا پیشتر در سخنرانی ها و رسانه اجتماعی بارها مستقیما مردم ایران و ایرانی‌های مقیم خارج را خطاب قرار داده است.

آقای پمپئو ۳۱ خرداد ماه در توییتی نوشت:«اعتراض ها در ایران در حال گسترش است. رژیم فاسد ایران سپاه پاسداران، حزب الله و حماس را پولدارتر ساخته و ثروت کشور را برای جنگ های نیابتی در خارج از کشور غارت کرده است، در حالی که خانواده‌های ایرانی در تنگنا هستند.»

آقای پمپئو در توییت دیگری ضمن اشاره به شمار بازداشت ها در ایران نوشت:«مردم ایران استحقاق دارند به حقوق انسانی آن ها احترام گذاشته شود. ۵۰۰۰ ایرانی از زمان اعتراضات ماه ژانویه دستگیر شده اند. ۳۰ زن بخاطر حجاب زندانی شده اند. صدها درویش، ده ها فعال محیط زیست، ۴۰۰ اهوازی، ۳۰کشاورز اصفهانی، همه توسط رژیمی جنایتکار زندانی شده اند.»

خبرگزاری رویترز در گزارشی اظهارات یک مقام معرفی نشده آمریکایی را نقل می‌کند که گفته است واشنگتن تهران را مجبور می‌کند، گزینه دشواری را انتخاب کند. به توصیف او، یا رژیم ایران می تواند رفتارش را تغییر دهد یا ادامه فعالیت های مخربش بسیار دشوار می‌شود، ضمن آن که آمریکا چشم اندازی مثبت برای پیشرفت مردم ایران پیشنهاد می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا در یک سخنرانی در سی و یکم اردیبهشت امسال گفت که رهبران ایران منابع مالی آزاد شده در پی توافق اتمی را برای مردم ایران صرف نکرده اند، بلکه از آن برای فساد و جنگ های نیابتی استفاده کرده است.

رویترز همچنین نوشته است واشنگتن مدت هاست که جمهوری اسلامی ایران را دولت حامی ترورویسم خوانده است زیرا تهران گروه‌های نیابتی خود مانند حزب الله را مسلح می‌کند و منابع مالی آنها را تامین کرده است. رهبران ایران خواهان نابودی آمریکا و اسرائیل هستند و گروه های نیابتی ایران از زمان انقلاب اسلامی صدها نیروی نظامی و دیپلمات را کشته اند.

آقای پمپئو، کتابخانه رئیس جمهوری فقید رونالد ریگان در جنوب کالیفرنیا را که منزلگاه عمده ایرانیان مقیم این کشور است، برای سخنرانی یکشنبه شب انتخاب کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG