لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

پمپئو: سنگین‌ترین تحریم‌ها علیه ایران، بزرگترین حامی تروریسم در جهان اعمال می‌شود


کمتر از چند ساعت پیش از آغاز اجرای مرحله دوم و تکمیلی تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، وزیر خارجه ایالات متحده این تحریم‌ها را «سنگین ترین تحریم علیه بزرگترین حامی تروریسم در جهان» خواند.

مایک پمپئو، یکشنبه ۱۳ آبان در گفتگو با شبکه خبری فاکس گفت که سخت ترین تحریم‌ها علیه ایران از فردا دوباره برقرار می‌شود، اما حتی پیش از آن، صادرات نفت ایران به شدت کاهش یافته است.

او گفت: «تحریم‌هایی که از فردا دوباره برقرار می‌شود، کمرشکن ترین تحریم‌ها علیه ایران است، که هدف از آن کوتاه کردن دست بزرگترین حامی تروریسم در جهان است؛ رژیمی که در یکی دو هفته اخیر عملیات ترور در قلب اروپا را رهبری کرده است. پیش از آغاز این تحریم‌ها توانسته‌ایم صادرات نفت ایران را تا یک میلیون بشکه در روز کاهش دهیم، که مطمئنیم بیشتر از این نیز سقوط خواهد کرد.»

وزیر خارجه آمریکا در گفت و گوی تلویزیونی دیگری که با شبکه سی بی اس صورت گرفت، اعلام کرد که پیش از تکمیل تحریم‌ها علیه ایران، صدها شرکت اروپایی از این کشور خارج شده‌اند.

او گفت: «صادقانه بگویم! از ماه می و اعلام پرزیدنت مبنی بر خروج از برجام، صدها شرکت اروپایی از بازار ایران گریخته‌اند. تمام دنیا درک کرده که این تحریم‌ها نه تنها ریشه اشاعه تروریسم توسط رژیم ایران را می‌خشکاند، بلکه فرصتی برای ایرانیان فراهم می کند، تا تغییراتی را که خواستار آنند در رژیم حاکم بر آن کشور بوجود آورند.»

پرزیدنت ترامپ اردیبهشت امسال با صدور دستور خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد که برجام مانع دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای نمی‌شود، ضمن اینکه موجب تهاجمی‌تر شدن رفتار ایران در منطقه شده است.

مایک پمپئو نیز یکم خرداد با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط، توقف حمایت از شبه نظامیان حوثی یمن و حزب الله لبنان، و خروج کامل ایران از سوریه است.

به دنبال اعلام این تصمیم، وزیر خارجه آمریکا ۱۲ شرط را برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی و مذاکره برای رسیدن به توافق جدید اعلام کرد. توقف حمایت تهران از تروریسم، پایان دخالت نظامی در سوریه، و توقف کامل برنامه هسته‌ای و برنامه موشکی بالیستیک ایران، از جمله مهم‌ترین خواسته‌های آمریکاست.

مرحله نخست تحریم‌ها، سه ماه پس از اعلام خروج از برجام بازگشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG