لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۴

امیر حکمتی علیه دولت جمهوری اسلامی ایران ادعای خسارت کرد


امیر حکمتی، تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا که تا دی ماه سال گذشته در ایران زندانی بود، در شکایتی علیه دولت جمهوری اسلامی ادعای خسارت کرد.

اسکات گلیبرت، وکیل امیر حکمتی اعلام کرد که با تسلیم دادخواست به دادگاهی در پایتخت ایالات متحده، به خاطر حبس و رفتار غیرموجه به موکلش خواستار دریافت خسارت شده است.

او رفتار دستگاه قضایی و امنیتی با امیر حکمتی را منزجر کننده خوانده است.

امیر میرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی تبار تا پیش از سال ۲۰۰۵ برای چند سال تفنگدار دریایی آمریکا بود سال ۲۰۱۱ در سفر به ایران بازداشت شد.

او که به گفته خود برای دیدار با مادربزرگش به ایران رفته بود، به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم به اعدام محکوم شد اما سپس حکم او به ۱۰ سال زندان کاهش یافت. تلویزیون ایران اعترافاتی نیز از آقای حکمتی پخش کرد.

خانواده امیر حکمتی و مقام‌های آمریکا اتهام های او را رد کرده و خواستار آزادی او شدند اما این زندانی امنیتی تا ژانویه ۲۰۱۶ در زندان برای آزادی صبر کرد. در آن هنگام، دولت جمهوری اسلامی ایران در توافقی با ایالات متحده، آقای حکمتی را به همراه چهار زندانی دیگر در مقابل تعدادی از زندانیان ایرانی در آمریکا آزاد کرد.

این مبادله که ساعاتی پیش از اعلام اجرایی شدن برجام صورت گرفت منجر به آزادی هفت شهروند ایرانی که عمدتا به دلیل نقض تحریم های‌ علیه ایران در آمریکا زندانی بودند شد.

حال، وکیل آقای حکمتی اعلام کرده است که برای اجرای بخش کوچکی از عدالت درباره آنچه به امیر حکمتی و خانواده اش رفته است، دادخواستی را علیه دولت ایران به دادگاه تسلیم کرده است.

XS
SM
MD
LG