لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

چرا بیشتر آمریکائیان از سیاست اوباما در قبال ایران ناراضی هستند


دهن‌کجی ايران به ايالات متحده
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00

همزمان با مخالفت اکثریت اعضای کنگره آمریکا و پس از این که نظرسنجی‌ها از مخالفت بیشتر آمریکائیان با سیاست اوباما در قبال ایران خبر داد، مقاله‌ای در روزنامه واشنگتن پست به تحلیل برخی از دلایل این مخالفت‌ها پرداخت.

در این مقاله‌ که با عنوان «دهن کجی ايران به ايالات متحده» که در بخش نظرات وبسايت واشنگتن پست منتشر شده، آمده است، از هنگامی‌ که توافق اتمی با ايران در اواخر تير ماه اعلام شد، دنيا با منظره تاريخی شگرفی روبرو شده است؛ به اين ترتيب که پا به پای باراک اوباما رئيس جمهوری ایالات متحده که سخت مشغول پيچاندن بازوی کنگره برای قبول توافق اتمی است، رژيم ايران با رفتارش او را به طور سيستماتيک تحقير کرده است.

این مقاله سپس با فهرست کردن يک رشته از اقدامات ايرانی‌ها - نظير اصرار مقامات نظامی و سپاه پاسداران که علنا بازرسی از تاسيسات نظامی را رد می‌کنند، يا سفر فرمانده سپاه قدس، قاسم سليمانی به روسیه تنها ده روز پس از اعلام توافق و ديدار با روسیه و مدتی کوتاه پس از آن، اعزام نيروهای نظامی ايران و روسيه به سوريه برای استقامت بخشيدن به رژيم لرزان بشار اسد، اعلام کشف ذخایر جدید اورانیوم در ایران توسط رئيس سازمان انرژی اتمی ايران اندکی پس از توافق اتمی و این که روزی ممکن است به دردش بخورد، و هم‌زمان پرده‌برداری ارتش ايران از نسل جديد موشک‌های باليستيک زمين به زمين - آورده است که اين يکی از دلايلی است که اکثريت آمريکائيان و اکثريت نمايندگان کنگره به خاطر آن با توافق اتمی مخالفند؛ ايران از هر موقعيتی برای تحقیر آمريکا در سازش‌ اوباما استفاده کرده است.

اشاره مقاله به نظرسنجی است که به تازگی انجام شده است. بر اساس این نظرسنجی حدود ۵۹ درصد مردم آمریکا از سیاست های دولت باراک اوباما در قبال ایران رضایت ندارند.

سناتورهای جمهوریخواه نیز طی هفته گذشته هنگام سخنرانی در مخالفت با توافق هسته ای ۲۳ تیر ماه وین، بارها به سخنرانی های اخیر آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران علیه آمریکا و نیز سفر قاسم سلیمانی به روسیه، اشاره کردند.

XS
SM
MD
LG