لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۲

بیش از یکصد فعال سیاسی و مدنی ایران خواستار مذاکره مستقیم جمهوری اسلامی و آمریکا شدند


نمایی از «سالن آبی» هتل کوبورگ وین، محل برگزاری گفتگوهای کشورهای گروه ۱+۵ با ایران در سال ۲۰۱۵
نمایی از «سالن آبی» هتل کوبورگ وین، محل برگزاری گفتگوهای کشورهای گروه ۱+۵ با ایران در سال ۲۰۱۵

تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی در ایران در بیانیه ای خواستار مذاکره مستقیم و بدون پیش شرط جمهوری اسلامی ایران و آمریکا شدند.

در این نامه، که متن آن روز شنبه ۲۶ خرداد در برخی وبسایت‌های خبری منتشر شد، بیش از یکصد تن از فعالان سیاسی و مدنی به استقبال جهانی از مذاکرات رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در سنگاپور اشاره کردند.

امضا کنندگان نامه با اشاره به «وضعیت ناامن و پر خطر منطقه پیرامون ایران و نیز بحران‌های مختلف و متراکم در داخل» از دولت و حکومت خواستار حل مشکل «تنش با آمریکا» شدند.

در بخشی از نامه با اشاره به از دست رفتن فرصت مناسب گفت و گو با دولت باراک اوباما از حکومت جمهوری اسلامی خواسته شده است: «با یک تصمیم ملی شجاعانه اعلام کند که حاضر به انجام مذاکرات بدون قید و شرط با آمریکا است تا قدمی در راه حل مشکلات و اختلافات برداشته شود.»

پرزیدنت ترامپ ماه گذشته با بیان اینکه توافق اتمی با ایران خطر دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را از بین نبرده، اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج می شود. او همچنین اعلام کرد که آمریکا خواستار توافقی است که برنامه موشکی ایران و رفتار جمهوری اسلامی در منطقه را نیز شامل شود.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای آمریکا علیه ایران را صادر کرد که موجب قطع همکاری بسیاری از شرکت‌های بزرگ خارجی با ایران شد.

حال فعالان مدنی و سیاسی ایران از دولت و حکومت خواسته‌اند که به منظور رفع بحران‌های داخلی و منطقه‌ای، با آمریکا به طور مستقیم مذاکره کنند.

در میان امضا کنندگان این بیانیه، نام های غلامحسین کرباسچی، حمید آصفی، احمد منتظری، ابوالفضل بازرگان، جلال جلالی زاده، جمیله کدیور، صدیقه وسمقی، رضا علیجانی، حسین کروبی، عیسی سحرخیز، محمدصادق جوادی حصار و ویدا فرهودی به چشم می‌خورد.

نامه فعالان سیاسی و مدنی ایران برای مذاکره با آمریکا چند روز پس از آن منتشر شد که رهبران آمریکا و کره شمالی در یک رویداد تاریخی در سنگاپور با هم دیدار کردند و برای پیشبرد روند صلح و خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی یک سند همکاری امضا کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG