لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۳

کورکر: بعید می‌دانم ترامپ تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید کند


سرنوشت توافق اتمی موسوم به برجام، که آمریکا می‌گوید برنامه‌های موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی ایران و اقدامات بی‌ثبات کننده تهران روح آن را نقض کرده است، از جمله موضوع های مورد بحث و گمانه زنی در برنامه گزارش‌های خبری یکی از شبکه‌های تلویزیونی آمریکا بود.

باب کورکر، سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا ، یکشنبه 27 اسفند به این برنامه در شبکه خبری سی بی اس آمریکا، گفت که بعید می‌داند پرزیدنت ترامپ تعلیق تحریم‌ها علیه برنامه اتمی ایران را تمدید کند.

پرزیدنت ترامپ باید حدود دوماه دیگر، در دوازدهم ماه مه، تصمیمش را برای تمدید تعلیق تحریم ها یا خودداری از آن اعلام کند.

پرزیدنت ترامپ، آخرین باری که تمدید تعلیق‌ها را اعلام کرد گفت که این آخرین باری است که چنین اقدامی را انجام می دهد و از کنگره آمریکا و متحدان اروپایی خواست که برای رفع نقایص برجام اقدام کنند.

برایان هوک ، سرپرست هیئت اعزامی آمریکا به نشست دوره ای بررسی برجام که دو روز قبل در وین برگزار شد، گفت که با همتایان خود از بریتانیا، فرانسه و آلمان مذاکرات خوبی داشته و بر موضع آمریکا برای رفع نقایص برجام، به ویژه گنجاندن ممنوعیت فعالیت‌های موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

او گفت: « توافق برجام صرفا به مساله اتمی ایران می پردازد که پاسخگوی مقابله با دیگر تهدیدهای ایران نیست. بنابراین از جمله تغییراتی که ما به همراه شرکای اروپاییمان خواستار اعمال آنهابه عنوان متمم در توافق جدید هستیم تعامل با برنامه موشک بالیستیک است که باید از ابتدا در برجام گنجانده می‌شد.»

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که بریتانیا، فرانسه و آلمان برای ترغیب پرزیدنت ترامپ به حفظ برجام، پیشنهاد داده اند که تحریم‌های جدیدی در واکنش به برنامه موشک بالستیک ایران و نقش جمهوری اسلامی ایران در جنگ سوریه وضع شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG