لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

بنیاد کارنگی: واشنگتن برای رفع نگرانی ها از برجام با متحدان اروپایی مذاکره کند


ویلیام برنز، رئیس بنیاد کارنگی برای صلح
ویلیام برنز، رئیس بنیاد کارنگی برای صلح

«بنیاد کارنگی برای صلح» در واشنگتن می‌گوید آمریکا بهتر است توافق اتمی موسوم به برجام با ایران را حفظ کند و برای برطرف ساختن نگرانی هایش، با متحدان اروپایی خود گفتگو و تبادل نظر کند. کارشناسان در این بنیاد هشدار می‌دهند که بدون دیپلماسی، انزوایی خطرناک در انتظار آمریکاست.

توافق اتمی موسوم به برجام بنا به جدیدترین گزارش بنیاد کارنگی با موفقیت توانسته است تاکنون تهدید اتمی ایران را مهار و آمریکا و جهان را امن تر نگاه دارد. نویسندگان گزارش در جریان عرضه آن در این هفته در واشنگتن توصیه کردند پرزیدنت ترامپ بهتر است بجای تصدیق نکردن عملکرد ایران به توافق، آن را در چارچوب استراتژی درازمدت مربوط به خاورمیانه حفظ کند.

گزارش بنیاد کارنگی در مورد برجام

ویلیام برنز، مدیر بنیاد کارنگی برای صلح گفت: «ما می‌توانیم و باید با سوء رفتار ایران، بدون از بین بردن توافق اتمی، بدون از دست دادن اهرم دیپلماسی، بدون از هم پاشیده شدن ائتلافی بین المللی مقابله کنیم،توافقی که حاصل تلاش سخت دو دولت قبلی آمریکا بوده است.»

گزارش نود و سه صفحه‌ای بنیاد کارنگی ضمن تاکید بر اجرای دقیق توافق، ایجاد هماهنگی با اروپا برای متقاعد کردن ایران به موافقت با انجام بازرسی‌های بین‌المللی بیشتر، و محدود ساختن برنامه‌های موشکی بالیستیک و دخالت‌های نظامی‌اش در منطقه را توصیه می‌کند.

ایالات متحده آمریکا می‌گوید ایران با توسعه برنامه موشکی خود نشان داده است که به روح برجام متعهد نیست.

رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ استراتژی جدید واشنگتن در برابر ایران را اعلام کرد و با بیان این که نمی‌تواند پایبندی تهران به توافق اتمی دو سال پیش با قدرت‌های جهانی را تایید کند، از استراتژی جدید علیه ایران خبر داد و گفت این استراتژی با اعمال تحریم‌های سنگین علیه سپاه پاسداران ایران آغاز می‌شود.

با اعلام عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای از سوی پرزیدنت ترامپ، بنا به قانون، کنگره دو ماه فرصت دارد که تصمیم بگیرد که تحریم‌های هسته ای ایران را باز گرداند یا قانونی برای تشدید نظارت بر برجام و فشار بر ایران تصویب کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG