لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۱

دیپورت پژوهشگر ایرانی به فرمان پرزیدنت ترامپ ربط نداشت، نقص پرونده بود؛ دوباره اقدام کند


آقای دهنوی بعد از چند ساعت ماندن در فرودگاه لوگان بوستون، به ایران با پرواز قطر ایرویز بازگردانده شد.
آقای دهنوی بعد از چند ساعت ماندن در فرودگاه لوگان بوستون، به ایران با پرواز قطر ایرویز بازگردانده شد.

یک ایرانی پژوهشگر بیماری سرطان که برای کار در بیمارستان کودکان در بوستون با ویزای کار به آمریکا آمده بود، به ایران باز گردانده شد. اداره گمرک و مرزبانی آمریکا اعلام کرد، بازگشت او ربطی به فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ برای منع سفر شهروندان ایران و پنج کشور دیگر ندارد و وی بخاطر نقص پرونده به ایران بازگردانده شده است.

روز سه شنبه اعلام شد محسن دهنوی پژوهشگر سرطان که دارای ویزای کار برای همکاری با بیمارستان کودکان بوستون وارد فرودگاه لوگان این شهر شده، اجازه ورود به آمریکا را نیافته است.

خبرگزاری های ایران نیز با اشاره با اینکه وی به همراه خانواده اش از جمله سه فرزند ۶ ساله، ۳ساله و هفت ماهه سفر کرده، از بازداشت آنها خبر دادند. اما ساعتی بعد برادر آقای دهنوی در گفتگو با خبرگزاری ها بازداشت آنها را تکذیب کرد و گفت برادرم به دلیل عدم تطابق مدرک اداری و دانشگاهی اجازه ورود نیافته است که امیدواریم این مشکل کوچک حل شود و ایشان بتواند به کار تحقیقاتی خود ادامه دهد.

سه شنبه عصر، سخنگوی گمرک آمریکا اعلام کرد محسن دهنوی، پزشک ایرانی که به همراه همسر و سه فرزندش به آمریکا سفر کرده بود روز سه شنبه ۲۰ تیر توسط ماموران فرودگاه با همان هواپیمایی که به آمریکا سفر کرده بود، به ایران بازگردانده شد.

سخنگوی گمرک به جزئیات نقص پرونده آقای دهنوی اشاره نکرد اما گفت که بازگرداندن پزشک ایرانی ربطی به فرمان اجرائی ترامپ مبنی بر ممنوعیت سفر ایرانیان نداشته است.

روزنامه بوستون گلوب نیز بیانیه ای از اداره گمرک و مرزبانی آمریکا منتشر کرد که در آن توضیح داده، بر اساس اطلاعاتی که در جریان بررسی‌های اداره مهاجرت به دست آمد، از ورود این فرد جلوگیری شد.

اداره گمرک و مرزبانی آمریکا می گوید داشتن ویزا، الزاما به معنی تضمین ورود به خاک آمریکا نیست و به همین دلیل ماموران مرزبانی مدارک را بار دیگر کنترل می کنند. به گفته اداره اداره گمرک و مرزبانی آمریکا، مسائلی مربوط به وضعیت جسمی و سلامتی، سابقه جنایی، امنیتی و توان مالی در بدو ورود بررسی می شود و همچنین از دارنده ویزا درباره مدارک کاری، سابقه ورود غیرقانونی یا نقض قوانین مهاجرتی سوال می شود.

به گفته منابع نزدیک به آقای دهنوی، او باید دوباره با آمریکا برای رفع نقص پرونده اش تماس بگیرد.

سخنگوی بیمارستان کودکان بوستون ابراز امیدواری کرده است مشکل دکتر دهنوی حل شود و او به بوستون بازگردد.

واکنش ها در شبکه های مجازی و رسانه ها: بسیجی بود

ساعاتی پس از بازگرداندن محسن دهنوی و خانواده او از فرودگاه بوستون به ایران، کاربران شبکه های مجازی و برخی از رسانه ها واکنش های متفاوتی نشان دادند.

برخی از کاربران به سابقه محسن دهنوی در ریاست او در بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف و عضویت او در ستاد دانشجویی سعید جلیلی در انتخابات چهار سال پیش اشاره کردند.

خبرگزاری فارس، سال ۱۳۸۶ خبر انتصاب آقای دهنوی را به عنوان مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعی شریف منتشر کرده بود.

وبسایت رادیو فردا نیز با انتشار سوابق آقای دهنوی، به اداره ستاد دانشجویی سعید جلیلی توسط آقای دهنوی اشاره کرده است.

به هر روی، تعدادی از کاربران شبکه های مجازی با اشاره به سوابق محسن دهنوی از دیپورت او ابراز خرسندی کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG