لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۳

بیش از ۳ هزار قطعه فسیل از آمریکا به ایران بازگردانده شد


این فسیل ها از چهل سال پیش در دست دانشگاههای آمریکا بود.
این فسیل ها از چهل سال پیش در دست دانشگاههای آمریکا بود.

دولت ایران اعلام کرد که بیش از سه هزار فسیل که از حدود ۴۰ سال پیش در اختیار دانشگاه های آمریکا بود به ایران بازگردانده شد.

روابط عمومی مرکز امور حقوقی و بین الملل ریاست جمهوری این فسیل ها را مربوط به کاوش گروه مشترک دانشمندان ایران و آمریکا به سرپرستی دکتر برنارد کمپبل در سالهای های ۱۳۵۵ و ۱۳۵۴ در منطقه مراغه و اطراف دریاچه ارومیه عنوان کرد و نوشت که این فسیل ها با توافق با ایران برای تحقیق به لس آنجلس برده شد اما هیچ گاه برگردانده نشد.

مرکز امور حقوقی ریاست جمهوری ایران اعلام کرد که با وجود اینکه آمریکا باید طبق توافق الجزایر اموال ایران از جمله این فسیل ها را بازمیگرداند اما چنین نشد.

سرانجام با پیگیری های حقوقی در دیوان داوری ایران و آمریکا از سال ۱۳۶۱ ، دولت آمریکا در سال ۱۳۹۳ آمادگی خود را برای تحویل این فسیل ها به ایران اعلام داشت. در پی آن، سازمان محیط زیست ایران اقدامات خود را برای دریافت این فسیل ها از دی ماه امسال آغاز کرد و بسته های حاوی فسیل ها را دریافت کرد.

پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران نیز اواخر آذرماه اعلام کرده بود که بخشی از "اموال ایران در آمریکا"، شامل چهارده اثر هنری ارزشمند، به ایران بازگردانده خواهد شد.

این آثار شامل چهار اثر از رابرت استرن و ده اثر از مایکل گریوز، معماران سرشناس آمریکایی بود که در سال ۱۳۵۷ توسط موزه هنرهای معاصر تهران خریداری شد اما به دلیل بلوکه شدن دارایی های ایران پس از اشغال سفارت آمریکا در تهران، تحویل داده نشد.

تحویل دارایی های ایران پس از توافق دو کشور در دیوان داوری لاهه و همزمان با به انجام رسیدن تعهدات هسته ای ایران در برجام صورت گرفته است.

در مهمترین بخش، دولت ایالات متحده موافقت کرده است که مبلغ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار، شامل بخشی از پول های بلوکه شده ایران که پیش از انقلاب برای خرید اسلحه در بانک های آمریکا سپرده گذاری شده بود به اضافه سود آن را به ایران پرداخت کند.

XS
SM
MD
LG