لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۸:۴۱

سنای آمریکا ممکن است لایحه وضع تحریم های جدید علیه ایران را بررسی کند


هری رید، رهبر اکثریت سنای آمریکا، می گوید سنا ممکن است در چند هفته آینده به بررسی لایحه ای بپردازد که اجازه می دهد تحریم های جدید علیه ایران وضع شود.

سناتور ارشد دمکرات روز سه شنبه گفت او و «میچ مک کانل»، سناتور ارشد جمهوری خواه، متعهد هستند برای آغاز بررسی لایحه تحریم ها در یک کمیته سنا «وقتی پیدا کنند.» رید می گوید هدف این است که فشار بر ایران برای متوقف ساختن فعالیت های اتمی افزوده شود.

کمیته بانکداری سنای آمریکا در ماه اکتبر لایحه ای را تصویب کرد که بر اساس آن شرکت هایی که به ایران در وارد کردن بنزین کمک کنند، جریمه می شوند. ایران یک تولید کننده عمده نفت است، اما نبود ظرفیت کافی برای پالایش بنزین، آن را ناچار می سازد بالغ بر ۴۰ درصد نیازهای های داخلی بنزین را وارد کند.

مجلس نمایندگان آمریکا ماه پیش لایحه مشابهی را تصویب کرد. پیش از آن که تحریم های جدید بتواند به اجرا در آید، دو مجلس باید لایحه یکسانی تصویب کنند و به امضای رییس جمهوری برسد.

در این میان، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، می گوید او انتظار دارد شورای امنیت سازمان ملل متحد ماه آینده، زمانی که فرانسه ریاست ادواری شورا را بر عهده می گیرد، بحث درباره وضع تحریم های جدید علیه ایران را آغاز کند.

مرکل روز سه شنبه گفت برلن اعضای شورای امنیت، از جمله چین و روسیه را برای موافقت با تحریم ها زیر فشار خواهد گذاشت. او می گوید اگر این کار ممکن نشود، آلمان سعی خواهد کرد با «کشورهای همفکر» درباره تحریم ها به توافق برسد. مرکل در این باره توضیحی نداد.

او گفت آلمان هم اینک تجارت با ایران را علیرغم «سنت دیرینه همکاری اقتصادی بین دو کشور» کاهش داده است.

مرکل می گوید تحریم های جدید عیه ایران فقط در صورتی کارساز خواهد بود که از بیشترین حمایت ممکن جامعه بین المللی برخوردار باشد.

XS
SM
MD
LG