لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

تلاش ایران برای پرتاب ماهواره به فضا پس از دو بار ناکامی؛ ایالات متحده آن را سرپوشی برای برنامه موشکی بالستیک ایران می‌داند


به عنوان بخشی از یک برنامه نوپا که ایالات متحده آن را پوششی برای توسعه برنامه موشکی بالستیک ایران می‌داند، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی می‌گوید ایران روز یکشنبه ۲۰ بهمن یک ماهواره به فضا پرتاب خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز محمدجواد آذری جهرمی گفت که ماهواره ظفر امروز از سمنان پرتاب خواهد شد و در مدار قرار خواهد گرفت.

ایران سال گذشته دو بار برای این منظور اقدام کرده بود و در هر دو بار ناکام ماند.

ایالات متحده می‌گوید از این نگرانی دارد که فناوری بالیستیک دوربرد مورد استفاده برای قرار دادن ماهواره در مدار زمین می‌تواند برای پرتاب کلاهک‌های هسته‌ای نیز به کار گرفته شود.

به دنبال خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای ایران برجام در سال ۲۰۱۸، دولت پرزیدنت دونالد ترامپ تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند.

پرزیدنت ترامپ در این رابطه گفت که توافق هسته‌ای به اندازه کافی موضوعات دیگر را در بر نمی‌گرفت و محدودیتی را بر برنامه موشکی ایران اعمال نمی‌کرد.

تنش‌های میان ایالات متحده و ایران، که پیشتر بر سر مساله هسته‌ای بالا گرفته بود، پس از آن که قاسم سلیمانی از فرماندهان نیروهای مسلح ایران روز سوم ژانویه در حمله پهپادی آمریکا در بغداد کشته شد و حمله تلافی‌جویانه موشکی ایران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق را در پی داشت، به بالاترین سطح در ده‌های اخیر رسید.

ایران نخستین ماهواره خود به نام امید را در سال ۲۰۰۹ پرتاب کرد و ماهواره رصد نیز در ژوئن ۲۰۱۱ به مدار زمین پرتاب شد. تهران در سال ۲۰۱۲ گفت سومین ماهواره ساخت داخل به نام نوید را با موفقیت در مدار زمین قرار داده است.

ژانویه سال گذشته، تلاش ایران برای پرتاب ماهواره تصویربرداری «پیام امیرکبیر» با استفاده از راکت «بصیر» ناموفق بود و پس از آن در فوریه یک تلاش دیگر آن کشور برای پرتاب ماهواره کوچک «دوستی» با استفاده از راکت سفیر ناکام ماند. ایران همچنین در ماه فوریه در مرکز فضایی استان سمنان یک تجربه آتش سوزی مرگبار، که منجر به کشته شدن سه تن از پژوهشگران شد، و پس از آن در ماه اوت هم انفجار مهیب و فاجعه بار راکت در سکوی پرتاب را تجربه کرد.

طبق گزارش مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل مستقر در واشنگتن، راکت فضاپیمای سیمرغ «شبیه خانواده راکت‌های سه مرحله‌ای اونهای کره شمالی است.»

به گفته این مرکز، «هرچند سیمرغ در ظاهر برای قرار دادن ماهواره در مدار طراحی شده است، اما مقام‌های اطلاعاتی آمریکا درباره امکان بالقوه به کارگیری فناوری موتور پیشران راکت برای توسعه موشک‌های دوربرد شهادت داده‌اند.»

گزارش آنلاین پروژه «تهدید موشکی» مرکز مطالعات، به گزارش سال ۲۰۱۷ نهادهای اطلاعاتی آمریکا اشاره می‌کند. در آن گزارش چنین نتیجه‌گیری شده است که «پیشرفت در برنامه فضایی ایران می‌تواند مسیر توسعه موشک‌های بالیستیک قاره‌پیما را کوتاه کند؛ زیرا راکت‌های ماهواره‌بر اصولا از فناوری‌های مشابهی استفاده می‌کنند ... (سیمرغ) می‌تواند یک بستر آزمایشی برای توسعه فناوری موشک‌های بالیستیک قاره‌پیما باشد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG