لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۸

دیوارهای سفارت سابق آمریکا در تهران برای ثبت شعارها و طرح‌های جدید پاک شده‌اند


نمونه‌ای از نقاشی‌های روی دیوار سفارت سابق ایالات متحده در تهران - آرشیو
نمونه‌ای از نقاشی‌های روی دیوار سفارت سابق ایالات متحده در تهران - آرشیو

شعارها و طرح‌های معروف انقلاب اسلامی ایران که بر روی دیوارهای سفارت سابق ایالات متحده در شهر تهران نقش بسته بود، برای ثبت نوشته‌ها و نقاشی‌های جدید، پاک می‌شوند.

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه ۷ مهر در گزارشی از تهران نوشت، عصر یکشنبه سه کارگر در حال تمیز کردن دیوار سفارت آمریکا در خیابان طالقانی (تخت جمشید سابق) دیده شدند.

برخی از شهروندان با دیدن این صحنه حتی ابراز امیدواری کردند که سیاست جمهوری اسلامی در اشغال سفارت آمریکا تغییر کرده باشد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه ، قرار است طرح‌ها و نوشته‌های جدید روی این دیوارها برای مراسم چهلمین سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران و گروگان‌گیری دیپلمات‌های آمریکایی در اواسط آبان ماه آماده شوند.

روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸ برابر با ۴ نوامبر ۱۹۷۹ میلادی، دانشجویان انقلابی به سفارت آمریکا در پایتخت ایران حمله و ۵۲ تن از دیپلمات‌های و کارکنان آن را به مدت ۴۴۴ روز گروگان گرفتند.

واشنگتن پس از این حمله روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع کرد و پس از گذشت چهار دهه و ادامه این رفتارهای جمهوری اسلامی، بهبودی در روابط دو کشور حاصل نشده است.
کارنامه گروگان‌گیری و باج‌‌خواهی رژیم جمهوری اسلامی به هیچ وجه به همان یک مورد محدود نبوده و این شیوه تا به امروز به عنوان ابزار مورد علاقه رژیم برای چانه‌زنی به کار برده شده است.

در حال حاضر چندین تن از شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله سیامک و باقر نمازی، مایکل وایت، ژیو وانگ، ارس امیری، کامران قادری، نازنین زاغری، و انوشه آشوری - در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG