لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۵

نیویورک تایمز: ایران موشک‌های بارگیری شده دو شناور را تخلیه کرده است


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از دو مقام آمریکا گفته است که ایران موشک‌های بارگیری شده بر دست‌کم دو شناور کوچک مستقر در آب‌های سرزمینی‌ خود را تخلیه کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه ۲۷ اردیبهشت، گزارش داد که در چند روز گذشته مقامات آمریکا براساس عکس های ماهواره ای گفته‌بودند که موشک‌های کامل مونتاژ شده در چندین شناور کوچک در چندین بندر ایران بارگیری شده است.

بنا بر این گزارش این عکس‌ها به عنوان شواهدی برای نگرانی آمریکا در مورد این که سپاه پاسداران کشتی های شناور ایالات متحده در خلیج فارس و آب‌های نزدیک را هدف قرار خواهد داد، عنوان شده است.

این مقامات گفته اند که اطلاعات دیگری حاکی از تهدیدات علیه حمل و نقل تجاری و حملات بالقوه شبه نظامیان شیعه در ارتباط با ایران، علیه نیروهای آمریکا در عراق بوده است.

همچنین یک مقام در وزارت دفاع و یک مقام در کنگره آمریکا اعلام کرده‌اند که طی دو روز گذشته نیروهای نظامی ایران موشک‌های بارگیری شده بر دو شناور را تخیله کرده‌اند.

به گفته این مقامات، شناورهایی که «لنج» گفته می‌شوند، بین بندرهای جاسک و چابهار واقع در دریای عمان تردد داشته‌اند.

اما مشخص نیست که چند قایق مجهز به موشک دیگر در آب های ایران شناور هستند.

نیویورک تایمز به نقل از این دو مقام‌ ایالات متحده نوشته است که ارتباطات بین سپاه پاسداران و گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در عراق «ظاهرا» کاهش یافته است اما هنوز به صورت کامل متوقف نشده است.

پیش از این نیز روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرده بود که عکسی از چند کشتی ایرانی که حاوی موشک‌ و در حال حرکت در خلیج فارس بودند، از دلایل صدور هشدار تهدید توسط آمریکا عنوان شده است.

طی هفته‌های اخیر تنش میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی در منطقه بالا گرفته است. مقام‌های ایالات متحده می‌گویند اطلاعاتی دارند که نشان می‌دهد خطر تهدیدهای ایران جدی‌تر از گذشته است.

با این حال پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه گفته بود که امیدوار است با ایران جنگ نشود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG