لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

ماجرای دیدار یک دختر ایرانی و پدرش در کتابخانه مرزی آمریکا و کانادا


ساختمان کتابخانه دربی لاین در ورمانت.
ساختمان کتابخانه دربی لاین در ورمانت.

خبرگزاری رویترز ماجرای یک دختر دانشجوی ایرانی در آمریکا را گزارش کرده که برای دیدن پدر خود، باید به ساختمان یک کتابخانه و خانه اپرای مرزی می رفت. طبق این گزارش، شیرین اصطهباناتی، پس از نزدیک به سه سال توانست پدر خود را که دچار حمله قلبی شده بود، ببیند. او به خاطر اینکه نگران بود پس از ترک آمریکا نتواند به این کشور بازگردد، خاک ایالات متحده را ترک نکرده بود.

خانم اصطهباناتی از نیویورک، برای دیدن پدرش به یک کتابخانه و اپرای هاسکل در شهر کوچک در ایالت شمالی ورمانت در نزدیکی مرز کانادا رفت و در طول رانندگی نگران بود به اشتباه وارد خاک کانادا نشود.

اصطهباناتی مانند بسیاری از دانشجویان ایرانی در آمریکا، ویزای تحصیلی یک-بار ورود دارد و نمی تواند این کشور را بدون ترس از اینکه مبادا نتواند به آمریکا بازگردد، ترک کند. از آن سو، پدر و مادر وی نیز که شهروندان ایران هستند، به خاطر فرمان ممنوعیت سفر صادر شده از سوی پرزیدنت ترامپ، قادر نیستند به آمریکا بیایند.

به نوشته رویترز، یک کارمند کتابخانه و خانه اپرا می گوید مقامات کانادایی و آمریکایی تهدید کرده اند که کتابخانه شهر «دربی لاین» را بر سر دیدارهای مشابه تعطیل کنند. بخشی از کتابخانه در خاک کانادا است.

پرزیدنت ترامپ سپتامبر سال گذشته، و پس از آن که دو فرمان قبلی او توسط برخی از قضات دادگاه‌های آمریکا لغو شد، سومین فرمان منع صدور ویزا برای مدتی نامعلوم را امضا کرد.

براساس فرمان رئیس جمهوری، ویزای مهاجرتی و غیرمهاجرتی برای شهروندان ایرانی فعلا منتشر نمی شود.

دولت آمریکا می‌گوید، این محدودیت‌های جدید بر اساس ارزیابی‌های مرتبط با وضعیت امنیت در هر کدام از این کشورها و همچنین تمایل دولت‌های آنها برای تقسیم اطلاعات تعیین می‌شود.

سه فرمان پیاپی پرزیدنت ترامپ، تنها بر اساس شعار او درباره اول آمریکا در زمان کارزار انتخاباتی تنظیم شد. آقای ترامپ بارها گفته امنیت آمریکا، اولویت شماره یک من است. ما به کسانی که نمی‌توانیم به درستی پیشینه آ‌نها را بررسی کنیم، اجازه ورود به آمریکا را نمی‌دهیم.

دولت ترامپ خواستار اصلاح قوانین مهاجرتی و صدور ویزا به آمریکا است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG