لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

گزارش| چرا گزارش حامیان تروریسم نگران کننده است؛ ایران تنها کشوری که افزایش فعالیت داشت


گزارشی از کرول مورِلو در روزنامه واشنگتن پست

وزارت خارجه آمریکا در گزارشی که چهارشنبه منتشر کرد ایران را با «دسترسی تقریبا جهانی» کشور عمده حامی تروریسم معرفی و به ارسال عوامل مظنون به ایالات متحده محکوم کرد.

در «گزارش سالانه از کشورها درباره تروریسم در سال ۲۰۱۷» ذکر شده است که ایران و گروه های نیابتی که از سوی آن تامین مالی می شوند، مسئول حملات یا در صدد حملات به خاورمیانه، اروپا، آمریکای جنوبی و آفریقا بوده اند.

نِیتان سِیلز، هماهنگ کننده امور ضد تروریسم، در گفتگویی تلفنی با خبرنگاران گفت: «منابع یک کشور را در اختیار فعالیت های تروریستی قرار می دهند.»

این مقام وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: «ایران از تروریسم به عنوان ابزار کشورداری استفاده می کند. هیچ تردیدی هم در استفاده از آن ابزار در هر قاره ای ندارد.»

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه ای حمایت از تروریست ها را رد و ایالات متحده را به بر هم زدن ثبات منطقه متهم کرد.

ایران از سال ۱۹۸۴ در فهرست وزارت خارجه آمریکا از کشورهای حامی تروریسم قرار داشته است. ایران به همراه کره شمالی، سوریه و سودان چهار کشور این لیست را تشکیل می دهند.

در گزارش وزارت خارجه آمریکا، از بازداشت دو مرد مظنون به فعالیت مخفی برای حزب الله در میشیگان و نیویورک، در تابستان گذشته، به عنوان مدرک قصد بالقوه ایران برای انجام یک حمله در ایالات متحده اشاره شده است. ایران از شبه نظامیان حزب الله حمایت مالی می کند.

نیتان سیلز می گوید در مجموع در سال گذشته شمار حملات تروریستی ۲۳ درصد و تلفات ۲۷ درصد کاهش داشته است. به گفته او اگر چه بسیاری کشورها شاهد فروکش کردن خشونت بوده اند، ولی دلیل اصلی این کاهش کاسته شدن از شمار حملات و کشته ها در عراق است.

تقریبا از هر ۱۰ حمله تروریستی ۶ مورد در افغانستان، هند، عراق، پاکستان و فیلیپین رخ می دهد. از هر ۱۰ کشته هم ۷ نفر در افغانستان، عراق، نیجریه، سومالی و سوریه می میرند.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه وضعیت ا ضطراری اعلام شده پس از حملات تروریستی سال ۲۰۰۱ را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG