لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۴

مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا: هدف تغییر رژیم نیست؛ فشار حداکثری بر ایران تا تغییر رفتار ادامه می‌یابد


برایان هوک مدیر بخش‌ سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا
برایان هوک مدیر بخش‌ سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می گوید اگر ایران به ۱۲ خواسته ای که پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا مطرح کرده، عمل کند، کشوری خواهد شد که مردمش آینده بهتری خواهند داشت.

برایان هوک مدیر بخش‌ سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا دوشنبه ۱۱ تیر در نشستی خبری در مقر وزارت خارجه گفت «کشورهای نرمال» دیگر کشورها را مرعوب نمی کنند، موشک ها را توسعه نمی دهند، و مردم خود را فقیر نمی کنند.

برایان هوک گفت همانطور که وزیر خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرد، هدف سیاست جدید آمریکا تغییر رژیم ایران نیست، بلکه تغییر رفتار رهبری ایران به سمتی است که مردم ایران واقعا خواهان آن هستند.

برایان هوک گفت یک بخش عمده استراتژی جدید آمریکا، کارزار اعمال «فشار حداکثری اقتصادی و دیپلماتیک» بر ایران است.

توئیت گیتا آرین خبرنگار ارشد صدای آمریکا از این نشست:

او گفت بخش اول تحریم های آمریکا علیه ایران از ۶ اوت (۱۵ مرداد ۱۳۹۷) دوباره اعمال می شود و بخش های خودروسازی، تبادل طلا و دیگر فلزات را در بر می گیرد.

او همچنین گفت تحریم های بانکی و نفتی نیز از ۴ نوامبر (۱۳ آبان ۱۳۹۷) اعمال می شود. برایان هوک گفت آمریکا صنعت انرژی، مبادلات مربوط به صنایع نفت ایران و همچنین مبادلات با بانک مرکزی ایران را در ماه نوامبر تحریم می کند.

برایان هوک گفت تیم های مشترک وزارت خارجه و خزانه داری آمریکا تا حالا به ۱۳ کشور سفر کرده اند و آنها را در جریان بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران قرار داده اند.

او گفت این تیم ها به کشورهای اروپایی و شرق آسیا سفر کرده اند و «پیام همکاری و هماهنگی» را با خود منتقل کرده اند.

او گفت بسیاری از کشورها با منافع آمریکا در مبارزه با اشاعه موشک ها، مبارزه با تروریسم و ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه شریک هستند.

برایان هوک گفت در همه سفرها، این تیم ها خطر ادامه تجارت با ایران را به دولت ها و بخش های خصوصی این کشورها گوشزد کردند.

برایان هوک گفت تا کنون بیش از ۵۰ شرکت به ویژه در بخش های انرژی و مالی قصد خود را برای خروج از بازار ایران اعلام کرده اند و آمریکا برای کشورها و شرکت ها روشن ساخته است که فشار بر ایران تا زمانی که «سیاست های بی ثبات کننده» خود را ترک نکند، ادامه می یابد.

آقای هوک گفت در روزهای آتی، و در راستای تلاش های اخیر او و یک مقام ارشد وزارت خزانه داری آمریکا به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس می روند.

برایان هوک گفت تحریم های آمریکا هیچوقت کالاهای انسانی را هدف قرار نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG