لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۹

آمریکا می گوید رفتار بی ثبات کننده ایران ادامه دارد


نیروی دریایی آمریکا اخیرا اعلام کرد یک کشتی حامل تسلیحات غیر قانونی را که احتمالا برای شورشیان حوثی در یمن ارسال شده بود در خلیج فارس توقیف کرده است. این جدیدترین مورد ضبط محموله های تسلیحاتی غیرقانونی توسط نیروهای دریایی آمریکا در منطقه است و مقامات آمریکایی گفته اند که کشتی فوق از ایران حرکت کرده است.

توزیع تسلیحات غیرقانونی بخشی از طرح رفتار بی ثبات کننده ایران است که به صورت چالشی برای ایالات متحده آمریکا و متحداتش باقی است.

در توضیحاتی در کنگره، توماس شنون معاون وزارت خارجه در امور سیاسی آمریکا گفت پای بندی ایران به تعهداتی که بر اساس توافق اتمی با۵+۱ بر عهده گرفته تاکنون دلگرم کننده بوده است. اما یادآور شد اختلافات عمیق با ایران باقی است و باید به آنها پرداخته شود.

او گفت حمایت ایران از گروه های تروریست مانند حزب الله، کمک به رژیم اسد در سوریه و به شورشیان حوثی در یمن، با منافع اصلی آمریکا در تضاد است و تهدیدهای اساسی را متوجه منطقه و ورای آن می سازد. به این دلیل است که آمریکا تحریم های مرتبط با فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه ، از جمله حمایت از تروریسم را حفظ کرده است.

افزون براین، توماس شنون از کوشش های ایران برای افزایش قدرت سیستم های موشکی بالیستیک ابراز نگرانی کرد و گفت امریکا از تمام ابزار چندجانبه و دوجانبه در دسترس برای جلوگیری از توسعه برنامه موشکی ایران استفاده خواهد کرد.

او به اقدامات دولت ایران در نقض حقوق اساسی شهروندان خود نیز اشاره کرد و گفت تحریم های مرتبط با حقوق بشر شامل کاهش بر اساس برجام نمی شود و آمریکا این تحریم ها را احرا خواهد کرد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا اخیرا در یک کنفرانس خبری در بحرین ایران را ترغیب کرد رفتار بی ثبات کنده اش را تغییر دهد و ثابت کند که می خواهد یک عضو سازنده جامعه بین المللی باشد، در برقراری صلح و ثبات سهیم شود، و به ما در پایان جنگ در یمن و در سوریه کمک کند، نه این که آنها را توسعه دهد.

XS
SM
MD
LG