لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۱

وکیل ژیو وانگ، شهروند آمریکایی زندانی در ایران، از پیشرفت‌های امیدوارکننده برای آزادی موکلش خبر داد


آقای وانگ در کنار خانواده اش - آرشیو
آقای وانگ در کنار خانواده اش - آرشیو

جیسون پابلت، وکیل خانواده ژیو وانگ، محقق آمریکایی-چینی تبار که در ایران زندانی شده است، روز پنجشنبه ۱۴ آذر، با انتشار توئیتی امیدوارانه، از وجود پیشرفت هایی در آینده نزدیک برای بازگرداندن این شهروند آمریکایی به آغوش خانواده‌اش خبر داد.

جیسون پالبت همچنین وکیل نزار زاکا، شهروند لبنانی، است که پیشتر از ایران آزاد شد. آقای پابلت از همه افراد مرتبط خواست که به آزادی ژیائو وانگ و دیگران کمک کنند.

آقای وانگ در ماه ژانویه ۲۰۱۶ با تلاش موسسه دهخدا در تهران که از ویزای او حمایت کرد، راهی ایران شد. به گفته همسرش، مقام های کنسولی ایران معرفی‌نامه او از دانشگاه پرینستون برای تحقیقات دانشگاهی را تایید کرده بودند، و او قرار بود از دو مجموعه، یعنی آرشیو دیپلماتیک در وزارت خارجه ایران و آرشیو ملی ایران، استفاده کند. مقام های ایران ژیائو وانگ را در اوت ۲۰۱۶ بازداشت کردند. ایران وانگ را به اتهام جاسوسی در پوشش تحقیق دانشگاهی به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. خانواده آقای وانگ می گویند وی در ایران مشغول تحقیق برای پایان‌نامه دکترایش بود.

پیشتر، عصر سه شنبه، فراکسیون حقوق بشر سنای آمریکا میزبان اعضای خانواده نازنین زاغری-رتکلیف، خانواده باقر و سیامک نمازی، و همچنین خانواده باب لوینسون بود. این خانواده ها اعلام کرده اند که نگرانی از وضعیت بستگانشان در ایران در جریان اعتراضات عمیق تر شده است و بار دیگر خواستار آزادی اعضای خانواده خود شدند.

وزارت خارجه ایالات متحده بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرده است و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG