لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

جامعه بين المللی نگران پنهان کاری اتمی تهران است


جامعه بين المللی نگران پنهان کاری اتمی تهران است
جامعه بين المللی نگران پنهان کاری اتمی تهران است

لس آنجلس تايمز زيرعنوان "موافقت ايران با مذاکرات جديد اتمی" می نويسد ايران برای نخستين بار پس از گذشت بيش از يک سال موافقت کرده است با قدرت های جهان بر سر برنامه اتمی خود مذاکره کند.
کاترين اشتون مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا روز جمعه در بروکسل به خبرنگاران گفت از سعيد جليلی مذاکره کننده اتمی ايران پاسخی مثبت به يک دعوت نامه جاری برای مذاکره دريافت کرده است که می گويد وی برای ازسرگيری مذاکرات، بعد از دهم نوامبر، در مکان و زمان مورد توافق دوطرف، آماده است.
اغلب ناظران بر تلاش های ديپلماتيک چندين ساله بر سر برنامه اتمی ايران شک دارند جلسات ماه آينده به حل اختلافات ميان تهران و جامعه بين المللی منجر شود.
پاسخ روز جمعه جليلی حاوی اشاره به يک درخواست ششم ژوئيه وی از اشتون است که می گويد ايران به شرطی وارد مذاکرات می شود که قدرت های جهان روشن کنند هدف روياروئی است يا همکاری؟ - از تهديد و فشار اجتناب می شود يا نه - و چه نظر روشنی در باره زرادخانه اتمی اعلام نشده اسرائيل وجود دارد.

واشينگتن تايمز زيرعنوان "ايران می گويد برای از سرگيری مذاکرات اتمی آماده است" می نويسد در حاليکه تهران بر حق خود در مورد غنی سازی اورانيوم برای مقاصد صلح آميز تاکيد می گذارد نگرانی بين المللی بر سر پنهان کاری های اتمی تهران، و امتناع آن از مجاز شناختن آژانس بين المللی انرژی اتمی در پيگيری اتهامات مطرح شده توسط آمريکا، و ديگر منابع اطلاعاتی، در مورد آزمايشهای مرتبط با ساختن تسليحات اتمی است.
به گفته يک مقام آمريکائی به خبرگزاری آسوشيتدپرس مذاکرات جديد ميان ايران و شش قدرت جهان درصورتی می تواند به احيای معامله ای برای مبادله سوخت اتمی منجر شود که ايران موافقت کند اورانيوم غنی شده با درجه خالصی پاپين را به مقداری به مراتب بيشتر از آنچه که نخست درسال گذشته پيشنهاد شده بود به خارج بفرستد، و توليد اورانيوم غنی شده با درجه خالصی بالا را متوقف کند.
به گفته اين مقام اگر ايران به بی اعتنائی ادامه دهد در آن صورت ميان شش قدرت جهان اين توافق وجود خواهد داشت که در سازمان ملل متحد سراغ دو جديدی از تحريم های سخت تر بروند.

واشينگتن پست زير عنوان "ايران اذعان می کند که تحريم ها مخارج را بالا می برد" می نويسد مقامات ايران تصديق کرده اند که تحريم های بين المللی عليه برنامه اتمی آن کشورهزينه زندگی را به ميزانی قابل توجه بالا برده است، اما می گويند بيهودگی اين تحريم ها درغايت ثابت می شود.
مهدی غضنفری وزير بازرگانی امروز، شنبه، گفت تحريم ها اگرواقعا موثر بودند، سازمان ملل متحد مجبور نمی شد چهار دوراز آنها را وضع کند.
اما محمد نهاونديان رئيس اتاق بازرگانی می گويد تحريم ها هزينه واردات را تا ۳۰ درصد بالا برده است.

XS
SM
MD
LG