لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۹

آمريکا می خواهد در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد باقی بماند


آمريکا می خواهد در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد باقی بماند
آمريکا می خواهد در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد باقی بماند

واشنگتن پست زير عنوان «آمريکا به رغم نگرانی ها می گويد خواستار تجديد انتخاب در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می شود» می نويسد دولت اوباما روز چهارشنبه اعلام کرد برای يک دوره جديد خواستارعضويت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواهد شد - هر چند نگرانی هائی وجود دارد که اين شورا کماکان جايگاهی ضد اسرائيلی باقی بماند و کشورهای سرکوبگر برای منحرف ساختن اذهان از تخلفاتی که مرتکب شده اند از آن به عنوان مجمعی برای جرّ و بحث استفاده کنند.

با اين حال وزارت امور خارجه می گويد آمريکا قصد دارد در سال ۲۰۱۲ برای يک دوره سه ساله ديگر خواستارعضويت در اين شورا شود - که اغلب با انتقاد روبروست.

مقامات می گويند آمريکا معتقد است حضورش در شورا در دو سال گذشته به اتخاذ مسيری درست توسط شورا کمک کرده است و می تواند به اين کمک ادامه دهد.

وزارت امورخارجه می گويد آمريکا به تجهيز شورا برای اقدام در مورد بحران ها در کشورهائی نظير ايران، گينه، ساحل عاج، قرقيزستان و يا ليبی - که تا اوايل اين ماه عضو شورا بود و برای توسل به سرکوب گری های خشونت آميز عليه معترضين ضد دولت عضويتش به حالت تعليق درآمد - کمک کرده است.

مقامات می گويند عضويت آمريکا همچنين در اقدامات شورا در مورد مسائلی نظير حقوق زنان، تبعيض های مرتبط با گرايش های جنسی و محدوديت های آزادی در ابراز عقيده و تشکيل اجتماعات نقشی عمده و اساسی داشته است.

مقامات اذعان دارند که بهبود اوضاع به اقداماتی بيشتر نياز دارد اما می گويند آمريکا در پيشبرد تعليق عضويت ليبی، تعيين گزارشگر ويژه برای تحقيق درباره نقض حقوق بشر در ايران، حراست از حقوق زنان و اقليت ه، و نيز تقبيح و محکوم ساختن بی رحمی ها در ساحل عاج و سودان نقشی موثر ايفا کرده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG