لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

نبرد دستگاههای امنيتی ايران و اپوزيسيون اصلاح طلب کماکان ادامه دارد


نبرد دستگاههای امنيتی ايران و اپوزيسيون اصلاح طلب کماکان ادامه دارد
نبرد دستگاههای امنيتی ايران و اپوزيسيون اصلاح طلب کماکان ادامه دارد

لس آنجلس تايمز زير عنوان "ايران از يک پارچگی در پشتيبانی از احمدی نژاد بسيار دور است" و با سوتيتر "رهبران مخالف، سياستمداران ميانه رو و حتی تندروها علنا از رئيس جمهوری تفرقه انداز انتقاد می کنند" می نويسد در نيويورک، محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران می تواند بخود ببالد که سوژه بحث شهر شده است - در برنامه های تلويزيونی مجريانی نظير کريستين امانپور و لری کينگ ظاهر می شود، با روسای دولت ها نشست و برخاست می کند ، و روز پنجشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی دارد.

در تهران، اين روزها، اين سياستمدار تندرو تيزگو با حمله ای تضعيف کننده از سوی تمامی طيف های سياسی روبروست. روحانيون بنيادگرائی که او را متهم به دخالت در امور مذهبی کرده اند، قوه قضائيه ای که با به تاخير انداختن آزادی سارا شورد کوهنورد آمريکائی وی را تحقير کرده است، سردبير يک روزنامه دست راستی برگزيده شخص آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد، رئيس ميانه رو مجلس قدرتمند خبرگان، و يک نماينده مجلس شورا که او را برای تحسين از کورش، پادشاهی پيش از اسلام تقبيح کرده است، که مظهر ناسيوناليستهای سکولار است، از جمله مخالفان هفته های اخيراند.

نزاع درميان اصلاح طلبان، محافظه کاران، تندروها، و تندروهای افراطی مدتهاست که سيستم سياسی ايران را شکل می دهد. اما در ماههای اخير، جر و بحث ها و برخورد های داخلی، با تشديد حملات مخرب و پر سرو صدا شکلی خشن تر پيدا کرده است.

تحليلگران می گويند در کانون اين ماجرا احمدی نژاد قراردارد - رهبری تفرقه انداز که گزينش مجدد بشدت مورد اختلاف او به مقام رياست جمهوری در سال گذشته وخيم ترين بحران سياسی ايران طی دهه های اخير را در پی داشت.

نبرد ميان دستگاههای امنيتی ايران و اپوزيسيون اصلاح طلب کماکان در سراسر کشور موج ساز است. دوشنبه شب، هنگامی که احمدی نژاد در منهتن نيويورک نقش خود را درجذب وسائل ارتباط جمعی ايفا می کرد حاميان اپوزيسيون در تهران برای نخستين بار طی چند ماه اخير روی بالکن ها و پشت بام ها رفتند و شعارهای اعتراضی سر دادند، ضمن آنکه بسيجی های طرفدار دولت سوت زنان به محله های شهر ريخته بودند.

احمدی نژاد بجای تلاش برای التيام بخشيدن به زخم های ناشی از انتخابات در نخستين سال دومين دوره رياست جمهوری اش برنامه هائی جاه طلبانه و توام با بی قانونی را در دستور کار سياست های خارجی و داخلی گذاشت که به انزجار و دوری بيشتر طبقه متوسط انجاميد و خشم جناح های محافظه کار رقيبی را بر انگيخت که مدتهاست به او و دارو دسته اش ظنين اند.

XS
SM
MD
LG